Рішення Конституційного Суду від 27 жовтня, яким скасовано кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, - політичне і воно не тільки легітимізує наміри політиків і чиновників приховати від суспільства незаконно придбане стан, але і захищає інтереси окремих суддів КСУ, чиє недостовірне декларування досліджується в рамках кримінальних проваджень.
Як говориться в заяві НАБУ, впровадження електронного декларування є одним з ключових досягнень держави після революції Гідності, оскільки це - наріжний камінь антикорупційної реформи, розпочатої 2014 року.
«Його мета - зробити владу прозорою і підзвітною суспільству. Адже декларантами є особи, які утримуються коштом платників податків, зокрема це стосується і суддів. Однак судді КСУ вирішили, що все служителі Феміди повинні залишатися поза цим процесом, а моніторинг їхнього способу життя є нібито формою тиску, так само як і складання протоколів в разі виявлення розбіжностей між задекларованими і фактичними доходами. Тому, завдяки рішенню КСУ в Україні ніхто не буде контролювати і не матиме права питати про стан суддів і джерела їхнього походження, залучати до відповідальності за наявності розбіжностей», - йдеться в заяві Бюро
Як відзначають в НАБУ, таке рішення не витримує ніякої критики, ні з етичної, ні з правової точки зору. Адже остаточне рішення в разі виявлених порушень суддями законодавства в сфері запобігання корупції є виключною прерогативою судів, а не НАЗК або НАБУ.
«Тому висновки КСУ про нібито порушення незалежності суддів при нинішньому законодавстві про запобігання корупції є безпідставними», - наголосили в НАБУ.
Крім того, в Антикорупційне бюро нагадали, що на 27 жовтня 2020 на роботі відомства знаходилося 110 кримінальних проваджень, в рамках яких детективи досліджують близько 180 фактів умисного внесення посадовими особами недостовірних відомостей в електронні декларації.
Семи особам, серед яких троє колишніх народних депутатів, повідомлено про підозру, а 34 справи направлено до суду. Відносно 13 осіб є рішення суду (6 вироків щодо 7 осіб справи закрито за нереабілітуючими підставами).
У Бюро відзначають, що через рішення КСУ всі ці справи повинні бути закриті. Отже, посадові особи, викриті в зловживаннях, уникнуть відповідальності.
27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційної платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону ряду положень антикорупційної реформи.
Представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив, що рішення КСУ може нести негативні наслідки для європейської інтеграції України.
А представник Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря зазначила, що рішення було прийнято з «кричущих процесуальними порушеннями» і сумнівно за змістом. Також, за її словами, воно може спровокувати міжнародний скандал.
Своєю чергою колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що рішення КСУ є регресом в контексті євроінтеграції України .
Національне агентство з попередження корупції в 18 годин 28 жовтня закрило реєстр електронних декларацій.
Також стало відомо, що голова Конституційного суду Олександр Тупицький 2018 року став власником земельної ділянки в селищі Кореїз в окупованому Криму, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством, але не відбив інформацію про це в своїй щорічній декларації про майно і доходи.