UA / RU
Підтримати ZN.ua

Через дії Путіна терпець може увірватись навіть у лояльних до нього країн — The Guardian

Зухвалість Путіна і його прагнення до ескалації у війні бентежить навіть тих, хто досі толерував його поведінку.

Туреччина, Індія та Китай прохолодно реагують на новини про заплановані референдуми в окупованих Росією областях України, пише The Guardian.

Ознаки того, що деякі країни, які мирилися із вторгненням Росії в Україну, втрачають терпіння, з’явились, коли Туреччина, Індія та Китай прохолодно відреагували на оголошення про те, що в чотирьох окупованих Росією українських областях заплановані референдуми про приєднання до Російської Федерації.

Туреччина, яка досі була активним посередником між Заходом та Росією, виступила з різкою критикою цих планів, зазначивши в заяві, що вона стурбована спробами організувати такі референдуми.

«Такий нелегітимний [blink title="fait accomplis" headinfo="з фр. «доконаний факт»"]подія, що вже здійснилася і яку неможливо змінити. Поняття використовується до неприйнятних з міжнародно-правової точки зору дій, спрямованих на створення, в обхід міжнародно-правових норм, такої ситуації, при якій та або інша подія були б прийняті як доконаний факт без можливості повернення події в її початковий стан, тобто коли вже пройдена «точка неповернення».[/blink] не буде визнаний міжнародною спільнотою. Навпаки, це ускладнить зусилля з пожвавлення дипломатичного процесу та поглибить нестабільність», — йдеться у заяві. — Ми знову заявляємо про нашу підтримку територіальної цілісності, незалежності та суверенітету України, на чому ми наголошували з моменту незаконної анексії Криму в 2014 році, і знову заявляємо про нашу готовність надати всю необхідну підтримку для вирішення війни, що триває, шляхом мирних переговорів».

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на брифінгу в Нью-Йорку заявив, що завжди підтримував територіальну цілісність України.

Схоже, що Ердоган був вражений оголошенням Путіним мобілізації, з огляду на те, що кількома днями раніше він сказав в інтерв’ю Службі суспільного мовлення США про враження, що його російський колега налаштований піти на поступки.

Згадуючи нещодавню дискусію з Путіним, він сказав PBS: «Він фактично демонструє, що готовий покінчити з цим якомога швидше. Це було моє враження, тому що з огляду на те, як йдуть справи, це є досить проблематичним».

Ердоган не перший світовий лідер, який закінчив зустріч із Путіним з оманливим враженням, але Туреччина також стикається з іншими проблемами.

Банки країни перебувають під зростаючим санкційним тиском США з метою відокремлення від Росії. Дві приватні установи, Denizbank та Isbank, призупинили використання російської платіжної системи «Мир» цього тижня після того, як Вашингтон розширив свої санкції проти Росії, зокрема проти керівника організації, яка керує «Миром». Хоча Туреччина ніколи не буде відрізана від Росії економічно, однак бізнес урвався.

Прем’єр-міністра Індії Нарендру Моді, якого президент Франції Емманюель Макрон похвалив цього тижня за те, що він в очі сказав Путіну, що зараз не час для війни, вже закликають супроводжувати свої коментарі конкретними діями.

Відмова Індії стати на якусь сторону, або те, що Делі любить називати жонглюванням м’ячами на високому дроті, тривалий час викликала роздратування. Джен Псакі, тодішній прессекретар Білого дому, у середині березня закликала країну подумати про те, «де б ви хотіли бути в момент, коли пишуться книги з історії».

Міністр закордонних справ Індії Джайшанкар на сесії в Колумбійському університеті цього тижня лише побічно згадував про Україну, але припустив, що його країна мала упереджене ставлення до США.

«Протягом майже 50 років з різних причин — я не кажу, що ми були винні або США були винні — але факт був у тому, що ми ставилися до США з підозрою та великою настороженістю, — сказав він. — Це були дуже серйозні стосунки, однак загальна оцінка зовнішньої політики США викликала глибоку обережність, якщо не глибоку підозру. Нам знадобилося чимало зусиль, щоб подолати попередні припущення, щоб налагодити інші відносини зі США».

Це також відбилося і на підході Індії до України, де вона зробила невеликі кроки від нейтралітету. Країна постійно посилається на дотримання статуту ООН, засудила скоєні в Бучі військові злочини і проголосувала за те, щоб президент України Володимир Зеленський мав право виступити в Раді безпеки ООН за допомогою відеозв’язку.

Читайте також: FT: Індія і Китай невдоволені війною Путіна, але Україну вони теж не підтримують

Китай є міцнішим горішком і його часто непрозорі заяви можуть бути інтерпретовані неоднозначно. Китай досі може вважати, що альянс із Росією необхідний, щоб тримати Вашингтон під контролем, однак заяви, які надійшли цього тижня від речника міністерства закордонних справ, свідчать про те, що навряд чи він схвалює гру Путіна.

Один колишній британський міністр закордонних справ сказав, що Росія зберегла глибокі зв’язки з країнами по всьому світу і має союзників, які досі готові чинити відсіч Заходу та знаходити причини, щоб виправдати дії Москви.

Про нейтральний табір він сказав так: «Я вважаю, що вони захочуть захистити себе на випадок поразки Росії, тож мають бути відкритими для Заходу. Зараз зрозуміло, що Росія не може виграти, але це, очевидно, не те ж саме, що програти».