Голова Офісу президента України Андрій Богдан заявив про допустимість надання російській мові статусу регіональної у Донецькій і Луганській областях після деокупації окремих районів цих областей і їх повернення до складу України. Таку точку зору Богдан висловив в інтерв'ю "РБК-Україна".
"Ми можемо Донецькій і Луганській областям дозволити розмовляти російською мовою, якщо у нас почнеться мир у країні? Ставимо питання – "так/ні". Якщо можемо, тоді Донецьк і Луганськ спілкуються російською мовою... Особисто моя думка: я б дозволив Донецьку і Луганську державну – українську, регіональну – російську і за умови, що після цього вони – територія України", - заявив Богдан.
При цьому очільник ОП відмовився прямо відповідати на запитання інтерв'юєра про те, чи розуміє силу прецеденту, зокрема, можливе зростання сепаратистських настроїв у південних і східних регіонах України.
"Давайте ще покладемо п'ятнадцять тисяч наших громадян у війні..? Розмовляти нескінченно про хороше можна. Але в цей час треба поїхати на фронт, подивитися хто і як розмовляє в окопах і прийняти рішення", - додав він.
Водночас Богдан відмовився від ідеї надання російській мові статусу другої державної.
"Ні. Я сам зі Львова, у мене ж там "бандерівці", я за українську мову і я за Україну. Але у нас є проблема, її треба вирішувати. Ми говоримо нескінченно, а нічого не вирішуємо, а треба вирішувати... Не думаю, що вона (друга державна мова – ред.) вирішує це питання. Вона поглиблює конфлікт. У цьому разі я – проти", - зазначив голова Офісу президента.
Коментуючи скандально відомий "мовний закон" регіоналів Вадима Колесніченка та Сергія Ківалова, який допускав введення двомовності в регіонах України, де частка нацменшин перевищує 10% населення, Богдан повідомив про те, що регіональні мови "напевно" вирішують питання. Після чого перейшов фактично до транслювання наративів Кремля.
"Давайте тоді всіх змусимо розмовляти українською? Тоді зупинимося на тому, що Україна – це у нас буде Тернопільська, Львівська та Івано-Франківська області. Ми повинні шукати компроміси чи ми повинні всім нав'язувати думку якоїсь частини України?", - заявив він у відповідь на запитання журналіста про те, що робитиме адміністрація президента Володимира Зеленського, якщо слідом за Донецьком і Луганськом російську мову як другу регіональну вимагатимуть Харків і Одеса.
Нагадаємо, це вже не перша скандальна пропозиція найближчих соратників новообраного президента Володимира Зеленського. 21 травня Андрій Богдан повідомив, що команда Зеленського розглядає можливість винесення на референдум питання укладення певних домовленостей із Росією щодо припинення бойових дій в Донбасі.
При цьому він відмовився називати "червоні лінії", які Зеленський не готовий переступити в переговорах із президентом РФ Путіним. Пропозицію Богдана різко розкритикували українські політики та міжнародні партнери України.
25 квітня Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому закон про забезпечення функціонування української мови як державної, згідно з яким українська мова затверджена як основна у функціонуванні в держустановах і суспільстві. Зокрема, для регулювання закону пропонується ввести штрафи для депутатів, чиновників і всіх посадових осіб, які не використовують державну мову на роботі.