Понад половина зі 136 голів адміністрацій нових укрупнених районів досі не призначені. Офіс президента України веде торги за крісла, призначаючи людей без конкурсу, після кастингу на Банковій, зазначає редакторка відділу політики ZN. UA Інна Ведернікова.
«Понад половина зі 136 голів районних адміністрацій (за виключенням 17 окупованих) досі не призначені. ОПУ веде торги за крісло голови РДА без повноважень. Проєкт «Швидко зрубати бабла» ще не пройшов екватора. Людей призначають без конкурсу, після кастингу в ОПУ. Це вони потім стануть префектами і будуть представляти державу на рівні районів. А поки що держава сиплеться, як пісок поміж пальцями», - пише Ведернікова.
На думку журналістки, чинна влада сьогодні не виконує своїх прямих обов'язків, пов'язаних із боротьбою з пандемією - провалено підготовку медичної системи, тестування і вакцинацію, - що наклалася на жорстоку кризу в системі державного управління.
Слабкість влади б'є по здоров'ю громадян України (понад 30 тисяч смертей від ковіду за рік) і якості послуг (хаос у розподілі повноважень між Центром і рівнями місцевого самоврядування), які їм гарантує Конституція і зобов'язана забезпечувати держава.
«Що ж стосується переформатування системи держуправління в умовах децентралізації, то ОПУ, всупереч Конституції перемкнувши на себе всі важелі управління країною, повністю нівелював роль Кабміну. Тим часом ключові закони, які мали зміцнити державний скелет, не прийняті або забалакуються, губернатори знеструмлені, а голів РДА у половині нових укрупнених районів четвертий місяць (!) не призначено», - уточнює Ведернікова.
Крім того, закон про місцеві державні адміністрації ухвалений лише в першому читанні - механізм для реалізації державної політики на територіях не запущений. Замість оперативних змін до закону про місцеве самоврядування, щоб збалансувати повноваження та результати бюджетної децентралізації, з'являється абсолютно новий законопроєкт і забалакується у парламентському підкомітеті під керівництвом депутата-«новатора» Дмитра Гуріна. Реформа без голови в дії.
Країна, на думку журналістки, потрапила в люфт, де ніхто – ні місцева, ні центральна влада – не хоче викликати на себе незадоволення людей, уражених і ковідом, і бідністю.
Громади не впроваджують жорстких карантинних заходів, тому що зубожіють – місцеві бюджети-2021 урізані в рази, будучи заручниками податків підприємств і бізнесу. Вони б уже й раді втручанню «залізної руки» держави, однак сказати про це вголос не наважуються. Бо в самому розпалі боротьба з Центром за повноваження, гроші та рівень майбутнього контролю.
В Івано-Франківську, де ситуація з коронавірусом загострилася в лютому і продовжує залишатися складною зараз, гірськолижний курорт «Буковель» закрили лише 12 березня, коли COVID-19 заразилася вже вся країна. Чому так пізно, ZN.UA поцікавилося в голови Івано-Франківської ОДА Андрія Бойчука.
«З певного моменту у нас було розуміння, що епідеміологічна ситуація, що склалася в країні, спровокована в «Буковелі». Однак завжди потрібно знаходити баланс між необхідним і розумним. І це дуже непростий процес. Ви ж розумієте, які люди тут задіяні, і які у них важелі тиску. У якийсь момент ми просто взяли вольове рішення на комісії, яке вже має наслідки в регіоні. Використовуються різні форми тиску і на економіку, і на громадську думку. На превеликий жаль, не всіх людей цікавить пандемія», - відповів губернатор.
Напередодні мер Дніпра Борис Філатов заявив, що з 25 березня в місті діятиме посилений карантин. «На відміну від інших територіальних громад ми не будемо тягнути «до упору», а потім мучитися з колапсом системи охорони здоров'я», - пояснив він.
Про те, як пандемія висвітлила всю абсурдність того, що відбувається всередині державної системи, читайте в статті Інни Ведернікової «Поплічники пандемії. За мить до цунамі» у ZN.UA.