UA / RU
Підтримати ZN.ua

Авакова, Луценка і Грицака викликали в Раду відзвітувати про розслідування нападів на активістів

Звіт призначений на 12:30 вівторка.

Народні депутати проголосували за виклик на сьогодні, 6 листопада, у Верховну Раду керівництва Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та Генеральної прокуратури на засідання Верховної Ради, щоб заслухати інформацію про розслідування фактів нападів на громадських активістів. За постанову проголосували 222 народних депутатів.

Після голосування голова Верховної Ради Андрій Парубій оголосив півгодинну перерву в засіданні на прохання фракцій "Батьківщина" і "Самопоміч" і запросив керівників парламентських фракцій до свого кабінету для консультацій.

Поштовхом до цього стала смерть херсонської активістки Катерини Гандзюк, яка померла 4 листопада в київській лікарні. "Офіційна причина смерті: поліорганна недостатність та хімічні опіки 39% тіла внаслідок нападу з використанням хімічної речовини", - зазначають активісти.

Після смерті Гандзюк кримінальну справу про замах на неї перекваліфікували за статтею "закінчене умисне вбивство". Голова Національної поліції Сергій Князєв висловив сподівання, що після цього підозрювані все ж назвуть замовника злочину. Крім цього, він озвучив терміни, які загрожують виконавцям, якщо їх провина буде доведена.

Нагадаємо, 31 липня Гандзюк облили концентрованою сірчаною кислотою біля під'їзду її будинку в Херсоні. Постраждалу шпиталізували з хімічними опіками 40% тіла. У Гандзюк – давній конфлікт із керівництвом херсонської поліції, яке вона звинувачувала у хабарництві.

У той самий день поліція відзвітувала про затримання підозрюваного в нападі на Гандзюк – раніше судимого жителя Херсона Миколу Новікова. Суд заарештував його на 60 діб без права внесення застави. Потерпіла та свідки Новікова не впізнали. 22 серпня прокуратура відмовилася від висунутої йому підозри, Новікова звільнили з-під варти.

У другій половині серпня поліція затримала ще п'ятьох підозрюваних. За версією слідства, Володимир Васянович повинен був подати сигнал про те, що Гандзюк вийшла з під'їзду. Микита Грабчук – облити її кислотою, попередньо купленою Віктором Горбуновим. Водієм групи був В'ячеслав Вишневський. На Сергія Торбіна як на організатора замаху вказали інші члени групи. Усі підозрювані брали участь в АТО (нині ООС) у складі добровольчих підрозділів. Чотирьох з п'яти підозрюваних відправили в СІЗО без права внесення застави. Усі підозрювані, окрім Торбіна, дали свідчення.

3 серпня генеральний прокурор Юрій Луценко передав розслідування справи Службі безпеки України.

Водночас 5 листопада на сторінці "Хто замовив Катю Гандзюк?" в Facebook з'явилося повідомлення, що офіційний помічник народного депутата від "Блоку Петра Порошенко" Миколи Паламарчука Ігор Павловський є посередником між виконавцями і замовником вбивства активістки Катерини Гандзюк. Саме він передавав кошти керівнику групи виконавців - Сергію Торбіну.