Президент України Петро Порошенко у четвер, 20 вересня, виступив у Верховній Раді із щорічним послання до парламенту про внутрішнє та зовнішнє становище України. У своєму виступі Порошенко уже традиційно вибачився за недосягнуті цілі за час його президентства, та підняв питання посиленні Української армії, курсу України в НАТО та ЄС, майбутніх виборів на пост президента та до парламенту в 2019 році. Армія, віра та мова – заявив Порошенко про основні стратегії своєї роботи, по суті вказавши на точки опори своєї передвиборної кампанії, яка стартує лише з початком нового року.
Курс на НАТО, або причини бідності української армії
Почав свій виступ Порошенко із питання незворотності України на курс щодо набуття членства України в НАТО, окресливши його як манну небесну, яка вирішить усі питання української економіки та політики.
"Лише інтеграція України до євроатлантичного простору гарантує всім нам і мир, гарантує всім нам безпеку, і Україні незалежність, а українському народу підвищення рівня життя", - заявив президент.
"Ми ще раз продемонстрували усім нашим партнерам, що до НАТО йдемо не з порожніми руками, а як солідний партнер з вагомим внеском у загальну справу континентальної та трансатлантичної безпеки", - додав він, зазначивши, що в 2014 році українська армія була в плачевному стані, однак за роки війни досягла значно вищого рівня.
Тим не менше президент, на щастя, не став приховувати недостатній розвиток та фінансування збройних сил, але пообіцяв на третину збільшити забезпечення військових з нового року. Серед обіцянок – підвищення заробітної плати, будівництво соціального житла для військових та комфортні умови служби. Ну і звісно не забув похвалитись "такими важливими" патріотичними досягненнями, як от зміна привітання та форми.
При цьому Порошенко вважає, що Україна повинна робити ставку не тільки на переозброєння, а й на нові креативні стратегії та методи ведення війни.
"Сьогодні повинні взяти планку на зовсім інші висоти: нові технології, модернізація, доозбпроєння і переозброєння, перехід на стандарти НАТО з урахуванням нашого унікального досвіду відсічі агресії", - сказав він.
Що стосується євроінтеграції, то Порошенко знову нагадав своє основне досягнення – введення безвізового режиму, та похвалився 10-мільйонним біометричним паспортом.
"Першого вересня виповнився рік, як набула чинності Угода про асоціацію з ЄС. А завтра Державна міграційна служба видає десятимільйонний біометричний паспорт. Це відповідь тим, хто, намагаючись применшити так важко здобутий безвіз, твердив, ніби українцям він малоцікавий", - зазначив президент, і плавно перейшов до питання дружби із східним сусідом.
Дружба із Росією
Акцентував Порошенко на непродовженні договору про дружбу між Україною та Росією, та плани виселити Чорноморський флот РФ з Криму.
"У понеділок своїм Указом я ввів в дію рішення Ради нацбезпеки та оборони не продовжувати договір про так звану дружбу з Росією. МЗС направить ноту до Москви, а я подам до Парламенту відповідний законопроект, бо останнє слово в цьому питанні – за вами, за Верховною Радою України. Із Конституції пропонується викреслити норму, яка дозволяє базування Чорноморського флоту в Україні. Після того як ми повернемо Крим, російської бази у Севастополі точно більше не буде!", - заяви президент.
При цьому він дорікнув західним політикам, що ті намагаються "зазирнути Путіну в душу, чи ще не знаю куди" та похвалився чіткою стратегією санкції проти РФ, до яких йому вдалося схилити захід. Щоправда Порошенко визнав, що Росія залишається значно сильнішим гравцем на світовій арені, аніж Україна.
"Глибоко помиляється той, хто думає, ніби російська агресія автоматично забезпечує нам автоматичну підтримку Заходу. Це не так. І за підтримку треба щоденно боротися", - зауважив він.
Що буде з Донбасом
Стратегія повернення Донбасу є основним питанням, до якого у кожній промові повертається Порошенко. При цьому останній рік для врегулювання конфлікту на сході України він вважає найефективнішим розгортання миротворчого контингенту під егідою ООН на всій території окупованої частини регіону. Зокрема президент заявив, що має намір особисто підняти це питання на сесії Генасамблеї ООН зовсім скоро.
"Повинен бути продемонстрований реальний прогрес у врегулюванні конфлікту, головним індикатором якого є узгодження параметрів розгортання на Донбасі миротворчої місії під егідою ООН. Обов'язково на всій території окупованих районів, обов'язково з її виходом на російсько-український кордон", - сказав він з трибуни Верховної Ради.
За словами Порошенка, це дозволить створити умови для виконання пунктів безпеки частині Мінських домовленостей, включаючи виведення російських військ з української території.
"Напад Росії почався зі спроби анексії Криму, і його поверненням вона має завершитися - включно з відшкодуванням завданих збитків та наданням цього разу вже дієвих гарантій неповторення агресії", - не забув він і про долю окупованого півострова.
Церква як гарантія свободи
Не обійшов Порошенко і такого важливого для себе питання як створення Єдиної Помісної Православної Української Церкви. При тому вкотре натякнув, що справжні патріоти повинні стати саме її послідовниками та пообіцяв захистити права тих священиків і мирян УПЦ Московського Патріархату, які приймуть рішення вийти з-під свого церковного керівництва.
"Для нас власна церква – гарантія духовної свободи. Це – запорука суспільної злагоди. Я гарантую, що держава поважатиме вибір тих, хто вирішить залишитися в тій церковній структурі, яка зберігатиме єдність з Російською Православної Церкви. І називати її так само і будемо для того, щоб полегшити розуміння", - заявив президент.
"Армія, мова і віра – це не гасло. Це – формула сучасної української ідентичності. Армія боронить нашу землю. Мова боронить наше серце. Церква боронить нашу душу", - резюмував він.
Як НАБУ та САП винні у економічній нестабільності
Що стосується економіки, то про неї Порошенко говорив не надто багато. Після нарікань, що Україна внаслідок нападу Росії втратила 20% промислового потенціалу, пообіцяв що відновлення добробуту відбудеться, але поступово, адже на все потрібен час. При цьому як значну перевагу президент згодом назвав покупку іноземними компаніями українських. Мовляв українська економіка для прискорення зростання потребує колосальних інвестицій і нових робочих місць. Однак для бажаючих працювати за кордоном та мігрувати з країни "залізну завісу на кордоні, як в радянські часи, ніхто ставити не буде".
"Отже, іноземні інвестори вірять в перспективу нашої країни і створюють тут нові робочі місця. На наш ринок один за одним виходять кілька світових торговельних брендів. Напевно, у передчутті зростання купівельної спроможності українців", - вважає Порошенко.
При цьому у невдачах він побачив вину антикорупційних органів, створенню яких тривалий час упирався, або ж пробував зробити їх підконтрольними. За словами Порошенка, НАБУ та САП висмоктують надто багато грошей із бюджету, але ККД їхньої роботи неефективне, а "суспільство розчароване динамікою антикорупційної боротьби".
В економічному блоці він також мимохідь зачепив питання відкриття вільного ринку землі, зазначивши, що сумнівається у можливості прийняття рішення в Україні найближчим часом.
"Я розумію, що, на жаль, шансів на вивірене державницьке рішення про створення, наприклад, цивілізованого ринку землі... зараз буде важко провести", – сказав президент.
"Зараз або ніколи"
А от політиці президент, звісно, приділив значно більше уваги. В першу чергу кинув камінь у город однієї з основних політичних опонентів лідерці партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко та розкритикував її заяви про намір створити в Україні парламентську форму правління із канцлером на чолі уряду.
"Категорично неприйнятними вважаю ті пропозиції, які просувають явно недемократичні моделі. Хтось відверто адвокатує "освічений авторитаризм", а хтось камуфлює його в "парламентаризм канцлерського типу". Тільки, якщо вчитатися у зміст, а не в заголовок, там у канцлера повноважень більше, ніж у кайзера, а в "рейхстагу" – по суті однопартійна система. Режим одноосібної влади ні до чого доброго Україну на привів, це урок, який треба запам'ятати абсолютно всім", - заявив Порошенко.
Першим ділом, що на його думку потрібно зробити перед виборами, це перерахувати агентів Кремля, які "беруть під контроль медіа" та "плодять "незалежні" громадські організації".
"Деякі українські політики тиражують фейки російської пропаганди, намагаються зняти з агресора відповідальність за війну, цинічно перекладаючи її з Росії на Україну. Деякі телеканали, газети та інтернет-видання стали неприхованими рупорами російської пропаганди", - заявив Порошенко.
Черговим поривом Порошенка виконати ще одну із передвиборчих обіцянок 2014 року був його заклик до Ради прийняти законопроект про зняття депутатської недоторканності.
"Наполягаю на невідкладному голосуванні відповідних змін до Конституції. Настав момент істини. Будемо чесними з народом. Голосуйте. А якщо ні, то тоді більше не обіцяйте цього ніколи", - нагадав він про сою пропозицію зняти недоторканість із депутатів уже нового скликання.
Вибори не за горою
Говорячи про вибори в 2019 році, Порошенко підняв тему не лише весняних президентських, а й осінніх парламентських. Голосно пообіцяв "вільні, чесні й демократичні вибори глави держави, нового парламенту, органів місцевого самоврядування", та побіжно закликав таки призначити нових членів ЦВК, натякнувши, що задоволений ухваленими напередодні поправками про збільшення членів комісії. При цьому не забув пригрозити українцям "п'ятою колоною", якою керує рука Москви.
"На жаль, на українській політичній шахівниці є фігури, які дозволяють Москві ходити собою. За чотири роки ми відновили не лише армію, але й розвідку, тому маємо не приблизне, а доволі точне уявлення про плани Кремля. Відомо, як на базі п'ятої колони мріють сформувати потужну проросійську опозицію в новому парламенті, а якщо пощастить, то ще й зробити її учасницею нової коаліції з правом вето на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Ми бачимо, як п'ята колона піднімає голову, намагається зібрати до купи різні свої шеренги, користуючись перевагами демократії, активізується в інформаційному просторі. Наше завдання надзвичайно складне – дати їм відсіч не порушуючи норм європейської демократії", - сказав президент.
При цьому на завершення Порошенко заявив що у нього є "vision" - бачення майбутнього – європейської України, і то не лише до березня.