При розробці законопроєкту №5655 щодо реформи містобудування, влада усунула від цього процесу архітекторів. А сам документ може знищити авторське право архітекторів, тотально централізувати містобудівну й архітектурну сфери. На фоні цього заступниця голови Архітектурної палати Національного союзу архітекторів України Анна Кирій в інтерв’ю ZN.UA заявила про те, що архітектори все ж боротимуться за свої права і вже використовують для цього всі можливі домайданні інструменти.
За її словами, НСАУ надіслав відкритий лист голові парламенту Дмитру Разумкову. Як зазначила Кирій, під ним близько тисячі живих підписів сертифікованих архітекторів, зібраних у 25 регіональних осередках Архітектурної палати НСАУ у всіх регіонах України. НСАУ також звернувся до голови профільного комітету Верховної Ради Андрія Клочка з проханням забезпечити представництво Архітектурної палати на засіданнях підкомітету та комітету з розгляду правок до законопроєкту. А вже після публікації інтерв'ю з Анною Кирій, з якою поспілкувалася редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова, НСАУ звернувся до президента Володимира Зеленського.
«Люди готові виходити. Майдани починаються тоді, коли в людей забирають те, що пов’язано з їхніми правами, гідністю, ідентичністю, з сенсом життя», – заявила заступниця голови Архітектурної палати НСАУ.
«Повірте, архітектори менш за все хочуть робити майдани і виступати на пресконференціях. Ми хочемо проєктувати й розвивати наші міста — виконувати свою роботу. Питання в тому, що несправедливість цього законопроєкту до нашого фаху зашкалює. При цьому законотворці всіма можливими способами уникають діалогу з нами. А творчі люди найгостріше відчувають несправедливість. Тому — так, ми будемо боротися. Архітектори дуже заряджені. Багато хто вивчив законопроєкт. І ми використовуємо всі можливі домайданні інструменти», – заявила Кирій.
За словами Кирій, важливим є те, що кожна успішна реформа має два ключових аспекти: суть реформи та комунікацію навколо цієї реформи. Вона зазначила, що суть досягається за круглим столом з реальною, а не формальною участю всіх стейкхолдерів.
«На жаль, автори законопроєкту зробили основний акцент на «комунікації навколо» і блискучій подачі документа, складеного за зачиненими дверима. Причому для цього використовуються всі інструменти (проплачені, лояльні, некомпетентні)», – заявила Кирій.
ZN.UA уважно стежить за долею законопроєкту №5655, презентованого владою як глобальна «супер-реформа, що раз і назавжди поховає корупцію в ДАБІ та містобудівній сфері». Свою різку думку з приводу законопроєкту висловив профільний експерт Георгій Могильний. Розвіяла «міфи» упереджених критиків основний стейкхолдер реформи голова профільного підкомітету Олена Шуляк. Багато наших побоювань своїм інтерв'ю ZN.UA підтвердив і міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.