UA / RU
Підтримати ZN.ua

Операція «земля»

Престижна, а тому дорога, благодатна пристолична земля завжди була предметом пожадання багатьох пошукувачів, незалежно від кольору їхніх партквитків...

Автор: Надія Гоцуєнко

Престижна, а тому дорога, благодатна пристолична земля завжди була предметом пожадання багатьох пошукувачів, незалежно від кольору їхніх партквитків. Земельні ділянки в прилеглому до столиці Бориспільському районі саме відповідають усім уявленням про престижність: до Києва рукою подати, поруч відома автомагістраль і тут-таки - багаті лісові масиви. Втім, наявність лісу, «зелених легень столиці», тішила далеко не всіх. Певно, бізнесменам від землі багаторічні дерева тільки заважали. Це ж скільки дармової землі гуляє. І жителям Бориспільського району Київщини довелося бути свідками операції зі знищення місцевого лісового масиву, хоча вік деяких дерев сягав 70 років. Наслідком такого варварства стала понівечена земля. Протистояти цьому люди не змогли, бо чимала лісова ділянка опинилася... в руках приватних власників. Є, виявляється, у нас і бізнесмени-«лісокористувачі», які спочатку декларують, що на лісових сотках вирощуватимуть огірки з помідорами, а залишають після свого господарювання зовсім інші «сходи», переважно житлову й нежитлову нерухомість, про що вже писало «ДТ» («Чим далі в ліс, тим більше «хліборобів»).

Раніше зелений масив, на який поклали око бізнесмени від лісу, цілком благополучно перебував під патронатом спеціалістів Бориспільського лісгоспу, які ним і розпоряджалися: за деревами доглядали професіонали, садили нові, а старі й хворі вирубували. Але віднедавна лісову ділянку вивели з державного лісового фонду. Це стало початком кінця для багаторічних насаджень. Оскільки в тиші чиновницьких кабінетів було розроблено проект зміни цільового призначення лісових угідь у Бориспільському районі неподалік стратегічної автомагістралі. Очевидно, таку прикру перешкоду, як Лісовий кодекс, який декларує, зокрема, що зміна цільового призначення лісових угідь для житлової і промислової забудови можлива переважно на площах під чагарниками або малоцінними породами зелених рослин, розробники хитрого документа до уваги не взяли. Та й навіщо, коли ті завжди можуть послатися на своє незнання: не знали, мовляв, не відали, що замість зелених насаджень підступні бізнесмени планували «виростити» на лісових угіддях СТО, склади, бари, бізнес-центри та інші продукти цивілізації.

Проте безпардонна дільба лісового масиву для задоволення приватних інтересів потрапила в поле зору правоохоронних органів. Навесні минулого року за матеріалами працівників управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю (ДСБЕЗ) ГУ УМВС України в Київській області прокуратура області порушила кримінальну справу щодо працівників управління земельних ресурсів у Бориспільському районі. Ті, зловживаючи своїм службовим становищем, погодили технічну документацію із землевпорядження. Внаслідок чого з державної власності було вилучено й передано у приватну власність земельні ділянки лісового фонду загальною площею 8,8 гектара, а держава зазнала збитків на понад 2 млн. грн.

Цей приклад - не єдиний у ланцюгу незаконного виділення земель лісового фонду. У червні 2010 року, за підсумками роботи управління ДСБЕЗ ГУ МВС України в Київській області, прокуратура порушила кримінальну справу за фактом перевищення своїх службових повноважень головою сільської ради з Києво-Святошинського району. Правоохоронці побачили злочинний намір у відведенні лісової ділянки з лісового фонду загальною площею 9,8 гектара під будівництво житлових будинків.

У липні минулого року за матеріалами ДСБЕЗ прокуратура Київської області порушила кримінальну справу за фактом службової підробки і зловживання своїм становищем службовими особами управління земельних ресурсів в Обухівському районі при погодженні проекту землевпорядження. Йшлося про виділення шести громадянам земельної ділянки загальною площею 9,7805 гектара. Ціна питання - понад 11 млн. грн. збитків для держави.

- Управління ДСБЕЗ ГУ МВС України в Київській області тільки торік виявило 112 злочинів у сфері земельних відносин. За порушеними кримінальними справами до відповідальності притягнуто 63 особи. З них дві- працівники РДА, 13 - голови селищних і сільських рад, вісім - працівники територіальних відділів земельних ресурсів і земельних комісій. Сума нарахованих збитків для держави за порушеними кримінальними справами становить понад 219 млн. грн., предметом злочинних зазіхань стали 4120,86 гектара земель, 58 гектарів - це землі лісового фонду, - розповів заступник начальника відділу управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУ МВС України в Київській області Руслан Петренко.

Не останнє місце в операції «земля» посідають і сади, про що також писало «ДТ». Зловживання своїм становищем із боку службових осіб садових товариств, товариств індивідуальних забудовників, органів місцевого самоврядування і державної влади, які передають у власність земельні ділянки під садові товариства та ведення особистого сільського господарства на підставних осіб із метою використання і права на безплатне отримання земельних ділянок, - досить поширене явище. Махінатори отримують від громадян доручення нібито на виготовлення проектної документації та отримання державних актів на право приватної власності на земельні ділянки. Проте потім землю продають за чималі гроші, а виручені кошти привласнюють. Так, за інформацією працівників ДСБЕЗ України в Київській області, прокуратура Бородянського району торік порушила кримінальну справу щодо голови садового господарства, який підробив документи і без рішення загальних зборів садового товариства передав земельну ділянку у власність новому власникові, чим заподіяв збитків очолюваному ним садовому товариству.

У червні 2010 року в столичній області прокуратура порушила кримінальну справу щодо службових осіб сільської ради Васильківського району, які, діючи в інтересах третьої сторони, без рішення сесії незаконно передали земельну ділянку площею 0,47 гектара із земель запасу сільської ради. Одночасно прокуратура порушила і кримінальну справу стосовно службових осіб сільської ради Ставищенського району Київської області, які підробили сім примірників рішень місцевої сільради про надання у власність земельних ділянок сімом фізособам, внаслідок чого державі було заподіяно збитків на суму понад 400 тис. грн.

Дуже активно махінатори, як і раніше, користуються давнім, перевіреним способом «роздобувати» бажані земельні ділянки - хабарами. У липні 2010 року прокурор міста Києва порушив кримінальну справу щодо голови сільської ради Васильківського району Київської області та голови земельної комісії сільради цього ж району, які вимагали й отримали від одного з претендентів на землю хабар на суму 800 тис. грн. Попри доволі значну суму, виявилося, що це була тільки частина хабара, який
повністю виражався цифрою 1250 тис. грн. У таку суму оцінили незаконну передачу в приватну власність земельних ділянок, а також реєстрацію державних актів на право володіння ними. За матеріалами працівників управління ДСБЕЗ ГУ МВД України в Київській області, торік обласна прокуратура порушила кримінальну справу щодо директора комунального підприємства, депутата сільської ради Бородянського району і голови сільради з цього ж району, які вимагали й отримали хабар за сприяння у виділенні земельної ділянки площею 0,148 гектара у межах Бородянського району під забудову.

В одному зі своїх інтерв’ю голова Київської обласної державної адміністрації Анатолій Присяжнюк на запитання, з якими проблемами області він зіштовхнувся насамперед, відповів, що це - несанкціонована роздача земель. Губернатор додав також, що попередня влада встигла роздати тисячі актів на землю, одні земельні ділянки продавали, інші купували, кадастрові книги знищували, чому сприяла некомпетентність місцевих чиновників (чи тільки некомпетентність? - Авт.). Розбазарювання землі в Київській області за кілька останніх років набрало загрозливих масштабів. За інформацією правоохоронних органів, понад
30 тис. гектарів було приватизовано з порушенням законодавства. Порушено сотні кримінальних справ за фактом видачі незаконних актів на землю, незаконного відбору землі, зокрема через суди.

Справді, за оцінками спеціалістів, тільки з 2007 року з державного лісового фонду було вилучено близько 1000 гектарів лісових угідь, і розпорядилися ними аж ніяк не з метою зміцнення «зелених легенів» столиці. На жаль, магнетизм пристоличної землі - товару не тільки завжди ліквідного, а й незмінно престижного, такий великий, що в черзі претендентів на неї - власники різних партквитків. І тому операція «земля» триває.