UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому тести на Covid не працюють так добре, як раніше?

Час тестування відображає зміну реакції організму на Covid.

Спалахи Covid наростають уже п’ятий рік, однак тестування знову стає джерелом розчарування, пише Bloomberg.

Тоді як на початку 2020 року придбати тест часто було складно, тепер велика кількість дешевших швидких наборів у продуктових магазинах і домашніх аптечках викликала нове занепокоєння — вони, схоже, не працюють.

«Розчаровані  люди звертаються до мене і кажуть, що їхні швидкі тести на антиген ніколи не дають позитивних результатів», — каже імунолог та епідеміолог Майкл Міна, головний науковий співробітник цифрової медичної компанії eMed LLC.

Фактично, тести працюють так само добре, як і коли вони вперше вийшли. Що змінилося, так це те, як наші тіла реагують на коронавірус, що змушує багатьох людей робити тести занадто рано, каже Міна.

У 2020 році втрата нюху та смаку, втома та сухий кашель віщували початок Covid-19, зазвичай через тиждень після проникнення вірусу в організм. 

Читайте також: У Києві можуть повернути масковий режим: захворюваність на COVID-19 та грип росте

Багаторазові вакцинації та природні інфекції відтоді зробили більшість людей «імунологічно освіченими», говорить Міна. Зростаюча стіна імунітету дозволяє організму швидше розпізнавати SARS-CoV-2 і краще справлятися з його придушенням, навіть попри те, що вірус породив десятки нових варіантів.

Це означає, що закладеність носа, лихоманка та інші ранні ознаки вірусного захворювання можуть розвинутися упродовж одного-двох днів після зараження під час «продромальної фази», яка відбувається до того, як симптоми захворювання повністю розвинуться, за словами Міни.

«Це просто наша імунна система каже: «Агов, я починаю щось розпізнавати», — каже він.

Швидша реакція імунної системи змусила деяких вчених припустити, що інкубаційний період коронавірусу з часом скоротився. Але кінетика росту вірусу дуже мало змінилася з 2020 року, каже Міна. 

Часу для того, щоб вірус перейшов, скажімо, з 10 частинок до 10 мільйонів частинок потрібно стільки ж.

Читайте також: Епідсезон в Україні: коли треба носити медичні маски

У 2020 році органи охорони здоров’я рекомендували почекати чотири-п’ять днів після зараження коронавірусом, щоб пройти тестування. Саме тоді кількість вірусу у верхніх дихальних шляхах наближалася до піку і він легко виявлявся. Але поява продромальних симптомів і відносна легкість домашнього тестування тепер означають, що люди набагато раніше проходять скринінг на Covid.

«Багато людей роблять тести через 24-48 годин після контакту. І, як і в 2020 році, вірус ще не виріс до потрібного високого рівня у носі. Справді, це займає чотири, п’ять, шість днів», — говорить експерт.

Міна вважає, що «навчена» імунна система забезпечує своєрідний вбудований швидкий тест. Замість того, щоб вказувати на позитивний результат другою рискою на тест-смужці, сигнал надходить із закладеністю та лихоманкою.

«Можливо, вам доведеться почекати додатковий день або два, перш ніж ви зможете зробити підтверджуючий експрес-тест на антиген після того, як ваш «імунний тест» уже почав сигналізувати про те, що там щось є», – каже він.

Читайте також: У Китаї винайшли тест, який виявляє COVID за лічені хвилини

Дослідження моделей передачі вірусу на початку пандемії показали, що інфіковані люди найімовірніше поширюють вірус через чотири-шість днів після контакту. Міна говорить, що з того часу інфекційне вікно суттєво не змінилося. Людина, у якої експрес-тест показав негативний результат через два дні після зараження коронавірусом, має низький ризик його поширення.

Водночас, позитивний тест сигналізує про наявність великої кількості вірусу та ризик зараження інших.

Міна рекомендує взяти мазок як з горла, так і з рота, щоб підвищити чутливість експрес-тесту, оскільки рівень вірусу в обох місцях може відрізнятися у кожної людини. Крім того, коронавірус найкраще виживає при 37C (99F), що робить горло більш гостинним середовищем, ніж ніс.

Навіть якщо хтось має легкі симптоми після контакту з коронавірусом але експрес-тести протягом кількох днів негативні, це не обов’язково означає, що він уникнув інфекції або що його методика взяття мазка чи тести неправильні.

Натомість це може означати, що «навчена» імунна система людини успішно запобігла досягненню рівня вірусу, який можна виявити за допомогою експрес-тесту на антиген. За його словами, поріг становить близько 100 000 копій на мілілітр — крихітна частка від 1 мільярда до 1 трильйона копій на мілілітр, які люди можуть мати на піку зараження.

У ході зміцнення імунітету, дедалі більше людей, швидше за все, не матимуть позитивного експрес-тесту, навіть якщо вони захворіють на Covid і почуватимуться погано.

«Я хочу, щоб кожен тест був хибно негативним, тому що це описує тріумф імунітету. Це означає, що ваша імунна система робить те, що повинна робити», — каже Міна. 

За його словами, тест є настільки хороший, наскільки якісний зразок, який, у свою чергу, є настільки ж чутливим, наскільки розвинений вірус в організмі.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!