UA / RU
Підтримати ZN.ua

«З’явилась можливість»: у Латвії заявили про експорт зерна з України вже восени

Країна зможе прийняти до одного мільйона тонн на рік

Латвія може почати експорт українського зерна через свої порти вже цієї осені. Причому обсяги можуть досягти мільйона тонн на рік. Раніше три Балтійські країни – Литва, Латвія та Естонія – запропонували використовувати свої порти для безпечного транспортування зерна з України після виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи. Але для реалізації цього плану вони звернулися по фінансову допомогу до Європейської комісії – щоб «збільшити пропускну здатність залізниці для Балтійського шляху». 

«Зараз з'явилася можливість для транспортування українського зерна», – сказав голова правління Латвійських залізниць Рінальдс Плявнієкс в інтерв'ю латвійському громадському мовнику 15 серпня, передає Reuters.

За його словами, зерно потрібно буде перевозити через Польщу, яка використовує іншу ширину колії, ніж Латвія та Україна, що вимагає двох «перевалок», а це збільшує витрати.

«Ми бачимо, що цим транзитним коридором можна було б транспортувати від 500 тисяч до мільйона тонн на рік», – додав Плявнієкс.

Читайте також: Дуда закликав "захистити" Європу від українського зерна

Нагадаємо, що Литва звернулася до Європейської комісії з проханням розробити маршрут для українського зерна через п'ять портів у балтійських країнах, які мають загальну річну потужність експорту зерна в 25 мільйонів тонн. За даними Міністерства аграрної політики, Україна у 2022/2023 маркетинговому році (з 1 липня 2022 року по 30 червня 2023 року) експортувала 48,99 мільйона тонн зернових і зернобобових культур.

Україна також розглядала варіант перевезення зерна через територіальні води країн-членів НАТО, Румунії і Болгарії. Це могло б дозволити зменшити ризики ракетних атак зі сторони Росії. Литва та Хорватія запропонували Україні іншу допомогу у разі, якщо РФ все ж не погодиться на продовження чорноморської ініціативи.

Раніше у Євросоюзі заявили, що готові експортувати, якщо не всю, то левову частку сільськогосподарської продукції з України через «коридори солідарності» – у разі, якщо РФ не повернеться до «зернової угоди».