Президент Володимир Зеленський обговорював із президентом РФ Володимиром Путіним необхідність підписання нового договору про транзит російського газу до ЄС через газотранспортну систему України. Нова телефонна розмова головами держав відбулася напередодні.
На думку Зеленського, у підписанні договору зацікавлені всі сторони: Україна, Росія і Європейський Союз, пише "Інтерфакс-Україна".
"Ми обговорювали питання, що закінчується рік, і нам всім потрібно домовитися про підписання нового довгострокового газового договору, транзитного договору. Для нас це є пріоритетом, і не тільки для України, це енергетична безпека для всієї Європи", - заявив він на брифінгу за підсумками зустрічі з президентом Естонії Керсті Кальюлайд.
Нагадаємо, 19 листопада "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нового або продовження чинного договору, термін дії якого спливає 1 січня 2020 року.
Російський монополіст запропонував НАК відмовитися від 3 млрд доларів, виграних у Стокгольмському арбітражі, в обмін на річний контракт і 25% знижку на газ. До того ж у Кремлі висловлювалися за винесення теми газового транзиту на майбутній нормандський саміт.
У "Нафтогазі" і Міненергетики пропозиції "Газпрому" відкинули. А виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко запевнив, що питання транзиту не обговорюватиметься нормандської четвіркою.
На зустрічі 28 жовтня учасники переговорів щодо транзиту газу з Росії до ЄС через ГТС України не досягли якихось предметних домовленостей.
19 вересня представники "Нафтогазу" і "Газпрому" попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту з транзиту газу з РФ до ЄС через ГТС України. Українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлінгу і проєкти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем. Росіяни вперше допустили можливість співпраці з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року.
Раніше керівництво "Газпрому" висловлювало готовність без консультацій продовжити договір, укладений у 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
Докладніше про результати зустрічі, переговорні позиція сторін і перспективи укладення контракту читайте в матеріалі Алли Котляр "Транзитний контракт: Чим договір відрізняється від домовленості" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".