UA / RU
Підтримати ZN.ua

Збільшення страхового запасу газу для приватних компаній "заморозить" майже 2 млрд грн

Експерти критикують пропозицію Міненерго та уряду підвищити обсяги страхового запасу газу для приватних компаній.

Запропоноване урядом 10-кратне збільшення необхідного страхового запасу газу (з 10% до 100%) є заморожуванням грошей і може "вбити" приватний бізнес. Про це заявили представники профільних асоціацій в ході заседания круглого столу "чи Буде Україна з власним газом: видобуток, податки і інвестиції", організованого ZN.UA і консалтинговою компанією "Ньюфолк".

Як зазначив Андрій Мизовець, президент Асоціації "Газові трейдери України", сьогодні необхідність формування страхового запасу газу є однією з найбільш важливих проблем ринку. .

"Поточна" постанова Кабміну передбачає для кожного постачальника 10-відсотковий запас газу від квартальних поставок, це близько 30% обсягу поставок в місяць. Зараз пропонується "страхувати" 100%! Якщо постанову приймуть (як передбачається, 20 вересня), до 1 жовтня вже треба мати страховий запас. Де його брати?" - зазначає він.

На думку Мизовця, страховий запас газу - це заморожування грошей. Якщо видобувні компанії постачають ресурс, значить, вони теж повинні формувати запас, при цьому ще й заплатити ренту за видобутий газ, який і формує страховий запас.

"Сьогодні приватні компанії поставляють на ринок 350-400 млн кубометрів газу на місяць, або 1-1,2 млрд на квартал. За чинним законодавством, у ПСГ приватники повинні тримати 120 млн кубометрів газу, а за новим - вже 400 млн. Цей газ буде фактично "лежати" в підземних сховищах замість того, щоб піти на ринок - споживачам. За сьогоднішніми цінами це близько 2 млрд грн", говорить він. Додаючи, що всі з нетерпінням чекають ухвалення закону про регулятора, який розставить всі крапки над "і".

У свою чергу Роман Сторожев, президент Асоціації "Надрокористувачі України" зазначає, що додаткові 300 млн кубометрів газу в підземних сховищах треба замінити на ринку імпортним газом.

"Чи врятують Україну 300 млн кубометрів газу в ПСГ в зимовий період? Думаю, ні. 300 млн кубометрів у масштабах країни - це дуже мало, але якщо з обороту внутрішнього ринку, то така ситуація здатна обвалити ринок, відлякати інвестора. Це потребує від постачальників газу "заморозити" 100% оборотних коштів, просто опустити їх у сховища", - говорить він.

"За фактом рішення про збільшення страхового запасу вбиває бізнес трейдерів, а по суті не вирішує завдання наповнення ПСГ", - резюмував він.

Більше читайте в матеріалі Алли Єрьоменко і Геннадія Кобаля "Газовий кошик" України: яку частку складе вітчизняний газ?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".