UA / RU
Підтримати ZN.ua

Закупити генератори швидко не вийде через корупційні ризики - пояснює експерт

Кабмін скасував ввізне мито та ПДВ на імпорт в Україну електрогенераторів, але є проблема.

Уряд скасував ввізне мито та ПДВ на імпорт в Україну електрогенераторів, трансформаторів, акумуляторів та іншої електричної апаратури, яка буде дуже потрібна українцям для проходження зими в умовах енергетичного тероризму з боку Росії (документ). Втім в кінці документу є уточнення, що для ввезення цього обладнання необхідно або подати  документи про його відповідність технічним регламентам, або подати повідомлення Міненерго про введення в обіг таких товарів. Зважаючи на вказані у постанові технічні характеристики, мова йде не тільки про промислове обладнання, але й про побутові генератори. А значить вписана у постанові, і як зазначають джерела ZN.UA, нічим не виправдана бюрократія, торкнеться абсолютної більшості поставок та загальмує їх.

Енергетичний журналіст ZN.UA Ігор Маскалевич так коментує ситуацію:

"Враховуючи складну ситуацію в енергетиці вже зараз, коли навантаження на енергосистему вдвічі менше, ніж буде у зимові місяці, спрощені процедури імпорту генераторів та іншого енергетичного обладнання - надзвичайно потрібне рішення. Але за умови, що для ввезення обладнання потрібно подавати заявки до Міністерства енергетики, ні про які прискорені процедури мова взагалі йти не може. Міністерство може розглядати заявку кілька тижнів, і це буде надзвичайна для них швидкість. Зважаючи на очікувано велику кількість таких заявок - ці строки природньо подовжаться до місяця, а там і зима мине. Не кажучи вже про очевидні корупційні ризики "прискореного" розгляду. Відповідно, дуже правильна ініціатива буде просто похована чиїмось бажанням залучити до процесу ще й Міністерство енергетики".

Читайте також: Аварійні відключення електроенергії: чи призведе масове використання генераторів до паливної кризи

Приблизні сценарії того, як виживатимуть Україна та її столиця цієї зими описані у тексті "Енергетичний терор і як його пережити" Зокрема, автор тексту Ігор Маскалевич зазначає, що відключень електрики на 10-12 годин щодня оминути не вдасться, а часткова евакуація Києва під час заморозків неминуча. В такій ситуації уряд мав би зробити все заради пришвидшення завезення генераторів та іншого енергообладнання в країну, натомість він створив абсолютно непотрібні і корупціогенні перепони на цьому шляху.