UA / RU
Підтримати ZN.ua

З початку року тільки 423 з 1454 аукціонів з малої приватизації закінчилися успішно

Мала приватизація буксує через недостатню кількості учасників на аукціонах.

Тільки 423 з 1454 аукціонів в системі ProzZoro. Продажі малої приватизації були проведені успішно. Про це свідчить дослідження Центру Економічної Стратегії (ЦЕС).

Найбільш важливим фактором успішного завершення аукціону ЦЕС називає кількість учасників.

Відповідно до проведеного аналізу, чим більше учасників, тим більше ймовірність, що аукціон закінчиться успішно, а також, що він буде прибутковим. У той же час нескінченне зростання учасників не несе особливих змін: ймовірність успішної приватизації є приблизно однаковою для аукціонів з трьома і 25 учасниками, вказують експерти ЦЕС.

До інших важливих факторів також можна віднести: хто організовує аукціон (який державний орган); вкотре об'єкт виставляється на продаж; на якому майданчику було оголошено про приватизацію.

ЦЕС також проаналізував "вузькі" місця аукціонів. ЦЕС прийшов до висновку, що понад 25% результативних аукціонів потенційно ризиковані.

Ключовими критеріями ризику експерти називають: наявність запитань без відповідей (свідчить про те, що організатори не повністю виконує свої обов'язки); дискваліфікація більше половини учасників (свідчить про те, що організатор може бути у змові з деякими учасниками, використовує формальні правила занадто суворо, жертвуючи успішністю і прибутковістю); конкурентні аукціони, в яких ціна переможця не змінювалася під час торгів (свідчить про потенційне змову між учасниками).

Для успішного завершення аукціону за малої приватизації ЦЕС рекомендує залучати більшу кількість учасників до торгів і опитувати потенційних учасників про причини відмови від участі в торгах, розробити інструмент аналізу ризиків, а також провести навчання організаторів аукціонів (більш результативні організатори можуть проводити тренінги для менш результативних).

Раніше Фонд держмайна затвердив перелік об'єктів малої приватизації, які підлягають продажу в цьому році.

Верховна Рада ухвалила законопроект про приватизацію №7066 у другому читанні і в цілому 18 січня 2018 року. Документ передбачає розподіл об'єктів на дві групи - об'єкти великої приватизації та об'єкти малої приватизації.

До об'єктів великої приватизації відносяться єдині майнові комплекси державних та комунальних підприємств та пакетів акцій акціонерних товариств, де більше 50% акцій володіє держава, а також вартість активів яких згідно фінансової звітності за останній рік перевищує 250 млн гривень. Інші об'єкти віднесені до об'єктів малої приватизації.