У Верховній Раді готується до розгляду законопроєкт №7722 "Про казначейський пенсійний план", який дає старт пенсійній реформі шляхом створення додаткової добровільної накопичувальної системи пенсій.
Прийняття законопроєкту має на меті надати громадянам України вже з 1 січня 2023 року можливість формувати добровільні особисті пенсійні накопичення, за рахунок яких вони у майбутньому одержать додаткове, до їх пенсій із солідарної системи, джерело пенсійних виплат, що певною мірою покращить їх забезпечення у старості.
Учасником плану зможе бути виключно фізична особа, яка станом на дату укладення договору не досягла віку 65 років та має повну цивільну дієздатність.
Розмір накопичувального внеску визначатиметься платником накопичувального внеску та буде необмеженим. Періодичність сплати накопичувального внеску також визначатиметься платником.
Кошти вноситимуться на індивідуальний казначейський пенсійний рахунок. Платник накопичувального внеску може сплачувати кошти на власний індивідуальний казначейський пенсійний рахунок або на пенсійний рахунок іншої особи.
Нагадаємо, раніше в Україні зупинили пенсійну реформу та запровадження системи накопичувальних пенсій.
Загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення планували запровадити з 1 січня 2022 року. Проте у квітні 2021 року проєкт відправили на повторне перше читання, і з тих пір рух законопроєкту зупинився.
Водночас 14 вересня Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував ухвалення найближчим часом законодавства щодо накопичувальної пенсійної системи. При цьому він не уточнив, йдеться про обов'язкову чи добровільну систему.
Зазначимо, експерти парламентського Комітету з питань антикорупційної політики, аналізуючи перспективи впровадження в Україні обов'язкових накопичувальних пенсій, зазначають, що "Україна не має достатнього рівня економічного розвитку та стану справ із запобіганням корупції" для її впровадження. Детальніше читайте у статті Юлії Самаєвої "Пенсії по-новому: на що розраховувати українцям".
Водночас, за даними ООН, Україна входить в топ 15 країн світу з найшвидшими темпами скорочення населення, причому майже виключно за рахунок людей працездатного віку.
За умови збереження поточних показників народжуваності, смертності та міграцій, ООН прогнозує:
- зменшення чисельності населення України до 2050 року на 28%;
- зростання до 2050 року частки осіб віком 60 років і старше до 32%;
- зростання очікуваної тривалості життя в середньому на 5 років.
За таких умов населення скоротиться на 18%, а рівень старіння зросте до 34%. Отже, співвідношення між чисельністю населення пенсійного та працездатного віку зросте майже вдвічі.
Такі рівні народжуваності та тривалості життя матимуть наслідки для публічних фінансів, особливо для пенсійної системи – вважають законодавці. Саме тому впровадження казначейського пенсійного плану є необхідним.