UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія запропонувала схему угоди між Україною і РФ щодо транзиту газу – Оржель

Схема припускає підписання двох договорів: про інтерконектор і про транспортування газу.

На тристоронніх переговорах щодо транзиту російського газу до ЄС через газотранспортну систему України, що відбулися 28 жовтня в Брюсселі, Єврокомісія запропонувала Україні і РФ укласти два договори.

"Європейські партнери запропонували схеми, за якими може бути підписано два договори: договір про інтерконектор і договір про транспортування", - повідомив міністр енергетики і захисту навколишнього середовища Олексій Оржель, передає "Укрінформ".

Він підкреслив, що Україна підтримує пропозицію європейських колег, займаючи при цьому чітку позицію щодо "забезпечення безпеки поставок в регіоні, забезпечення стабільного постачання на європейські ринки, а також стабільних обсягів, що необхідні для роботи газотранспортної системи".

Оржель також запевнив, що Київ готовий у стислі строки запровадити європейського енергетичного законодавства і провести анбандлінг, що є умовами підписання договорів. За словами міністра, їх підписуватиме новий оператор ГТС, незалежний від НАК "Нафтогаз України".

Російська сторона у черговий раз підняла в Брюсселі питання суперечок "Нафтогазу" з "Газпромом у міжнародних арбітражах, запропонувавши вписати врегулювання спорів у пакет договорів про транзит.

"Я хочу підтвердити, що питання транзитного договору не пов'язаний безпосередньо з іншими пакетними домовленостями. Якщо ми говоритимемо про інші пакетні домовленості, вони мають бути побудовані на двосторонніх інтересах", - пояснив Оржель переговорну позицію України.

На зустрічі 28 жовтня учасники переговорів щодо транзиту газу з Росії до ЄС через ГТС України не досягли якихось предметних домовленостей.

19 вересня представники "Нафтогазу" і "Газпрому" попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту з транзиту газу з РФ до ЄС через ГТС України. Українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлінгу і проекти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем. Росіяни вперше допустили можливість співпраці з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року.

Раніше керівництво "Газпрому" висловлювало готовність без консультацій продовжити договір, укладений у 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.

Наступний раунд переговорів заплановано на кінець жовтня.

Детальніше про результати зустрічі, переговорні позиція сторін і перспективи укладення контракту читайте в матеріалі Алли Котляр "Транзитний контракт: Чим договір відрізняється від домовленості" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".