Для того, щоб утримати стабільність, необхідно зробити "ще як мінімум три кроки", серед яких, на думку міністра фінансів Наталії Яресько, приватизація та підтримка міжнародного кредитування для реального сектора економіки.
"Перший - приватизація. У нас є програма приватизації державних підприємств. Зрозуміло, що в цьому році встигнуть приватизувати всього 3-4 підприємства, але це треба робити зовсім по-новому, абсолютно прозоро і зрозуміло, так, щоб бізнес повірив, що в Україні дійсно все змінилося, що у нас - нові умови гри, що ми будуємо нову Україну. І тоді це допоможе нам знайти реальних інвесторів, залучити кошти в приватний сектор, збільшити кількість робочих місць і поліпшити економіку. Це насамперед" - розповіла Яресько в інтерв'ю ZN.UA.
"Другий крок, що ми можемо зробити, - це підтримати міжнародне кредитування в Україні", - зазначає далі Яресько. За її словами, Мінфін хоче прискорити всі інвестиційні кредити, що сьогодні йдуть в державу, а також має намір контролювати надходження цих коштів та їх освоєння в реальній економіці.
"У нас дуже часто підписують кредити з міжнародними партнерами, але не виконують умови, які необхідні для отримання цих позик. Це величезна проблема. Зараз ми в Мінфіні створюємо групу, яка буде працювати з ЄБРР, Європейським інвестиційним банком, німецьким держбанком KfW та іншими партнерами. Ми хочемо прискорити всі йдуть зараз в державу інвестиційні кредити. Адже сам факт підписання кредитної угоди нам нічого не дає - ми повинні виконувати умови та отримувати ці кошти. Нам потрібно, щоб, наприклад, ті ж кошти Світового банку, які йдуть на дороги, були освоєні вже в цьому році. Коли я тільки прийшла на цю посаду, то підписувала кредитний договір по водоканалу в Чернівцях, якщо не помиляюся, на 17 млн євро. Я запитала, як довго йшли переговори про отримання цих коштів. Виявилося, що п'ять років. 17 млн євро під 2% річних на 30 років. Це майже безкоштовні засоби на водоканал, який дуже потрібен місту, тому що якість води - це якість харчування, рівень здоров'я, екологія. А переговори йшли п'ять років, - розповідає міністр. - Тому зараз ми будемо контролювати надходження всіх цих інвестиційних кредитів та їх освоєння у реальній економіці".
"Разом з приватизацією ці два компоненти зможуть забезпечити зростання економіки. Я не кажу про бюджет, про платіжний баланс, про резерви. Я кажу про конкретні речі, які допоможуть реальній економіці. В нинішніх складних умовах ми повинні залучити реальних інвесторів", - резюмувала міністр.
"Я кажу про стабільність, тому що є позитивні сигнали. Волатильності курсу, який ми пережили в лютому, вже немає - це вже стабільність. Бізнес може не дивитися десять разів на день, який там курс. Люди не біжать забирати свої депозити, а з квітня фізичні особи, навпаки, почали нести депозити у банки. Крім того, очищення банківської системи практично завершене. З ринку виведені 49 дуже ризикованих банків, які впливали на всю систему, тому що пропонували найбільш високі депозитні ставки, люди несли їм свої гроші, а вони цим користувалися. Тепер банківська система більш сильна, стійка. До третього кварталу, коли завершиться чергове стрес-тестування банків, очищення банківського сектора закінчиться. Але чи може ця стабільність бути зруйнована завтра? Очевидно, що так. Я не можу прогнозувати, як населення відреагує, якщо, наприклад, війна загостриться. Але у нас також є програма дій уряду, коаліційна угода і програма МВФ, які ми виконуємо і які допоможуть нам зупинити подальше руйнування. Структурні реформи ще не завершені", - пояснила глава Мінфіну.
Читайте повний текст інтерв'ю з Наталією Яресько "У нас є і план "В" і план "С" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".