UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: Як завдати економіці Росії потужний удар у фінансовій війні?

Видання пояснює, чому західним урядам не варто боятися опустити цінову «стелю» на російську нафту.

Війна в Україні ведеться не лише на полі бою, але й у глобальному масштабі. І саме глобальний її фронт може виявитися вирішальним. Саме там, на фінансовому і торговельному полі, де розгорнуті західні санкції, зусилля з підриву російської економіки можуть зрештою зробити більше для закінчення війни, ніж будь-яка нова система озброєнь або новий прорив уздовж приблизно 1000-кілометрової лінії фронту.

Як і сподівання на те, що літній контрнаступ України швидко розтрощить російську оборону, прогнози про те, що широкі санкції Заходу незабаром поставлять Кремль на коліна, виявилися надто оптимістичними. Досі російські війська, що окопалися за одними з найщільніших мінних полів у світі, були стійкими. Здебільшого так само, як і російська економіка, підкріплена великими запасами природних ресурсів.

«В обох випадках, однак, тріщини в обороні Москви дають про себе знати і вони розширюються. Особливо це стосується російської економіки. Зараз існують критичні точки, де США і Європа можуть чинити більший тиск», - пише в редакційній статті Washington Post.

Найперспективніші з них - в енергетичному секторі, доходи від якого складають більшу частину експортних надходжень Кремля, а також значну частину його федерального бюджету і ВВП.

У перші місяці після того, як Владімір Путін розв'язав повномасштабне руйнівне вторгнення минулого року, високі ціни на сиру нафту стали захисною сіткою для російської економіки в цілому. Цього року після низки західних санкцій доходи від продажу нафти і газу скоротилися приблизно вдвічі, що обійшлося Росії в 150 мільярдів доларів.

Читайте також: Маркарова: Сполучені Штати Америки запровадили 50 санкційних пакетів проти Росії від початку повномасштабного вторгнення

Разом з відтоком капіталу втрата доходів спричинила стійке падіння рубля, який за останній рік втратив більше третини своєї вартості по відношенню до долара. Центральний банк відреагував на це різким підвищенням процентних ставок з метою стабілізації валюти. Пересічні росіяни, яких Кремль намагався захистити від прямих наслідків війни, починають відчувати тиск.

Значною мірою тиск на енергетичний експорт Москви був спричинений обмеженням цін на російську сиру нафту, встановленим Вашингтоном та його європейськими союзниками. Обмеження, запроваджене в грудні, вимагає від покупців, які все ще хочуть купувати російську нафту, платити не більше 60 доларів за барель, якщо вони користуються послугами вантажних операторів або страховиків, що базуються в ЄС або інших країнах, які підтримали санкції. Ця ціна приблизно на третину нижча за ціну нафти марки Brent.

Як і слід було очікувати, Росія намагається обійти цінову «стелю» і робить це дедалі успішніше. В середньому ціна на російську нафту останнім часом піднялася вище верхньої межі в 60 доларів, хоча вона залишається значно нижчою за ціну Brent.

«Небезпека зараз полягає в тому, що Росія почне відновлювати частину своїх енергетичних доходів, що розширить її можливості вести свою незаконну і кровопролитну війну», - пише Washington Post.

Широка група експертів, організована Стенфордським університетом, серед яких економісти і фахівці з енергетики, запропонувала те, що може стати дієвим планом для посилення енергетичних санкцій. Пропозиції групи включають технічні заходи, щоб не дозволити Росії здійснювати морські поставки нафти за допомогою нерегульованого «тіньового флоту» танкерів, який перевозить близько третини російської нафти.

Можливо, найжорсткішим заходом впливу на Росію було б поступове зниження верхньої межі ціни на нафту, можливо навіть наполовину. Цей крок просувається вже кілька місяців, але деякі західні уряди чинять опір.

«Побоювання полягають у тому, що Росія може вжити заходів у відповідь, скоротивши поставки нафти або повністю їх припинивши, що спровокує глобальну енергетичну кризу. Ці побоювання перебільшені», - пише американське видання.

Читайте також: FT: Стеля цін на нафту з Росії не ідеальна, її потрібно зробити більш ефективною

По-перше, за оцінками більшості економістів, собівартість видобутку сирої нафти в Росії становить лише частку від верхньої межі ціни в 60 доларів за барель, можливо, 15 доларів або менше. Це означає, що Кремль все одно отримає прибуток, якщо Захід і його союзники знизять верхню межу, і він навряд чи відмовиться від нього, зважаючи на безліч інших економічних проблем, з якими він стикається.

З іншого боку, спроба Росії здійснити нафтовий шок у відповідь може мати найбільш руйнівний вплив на країни Глобального Півдня, до яких вона звернулася за дипломатичною підтримкою у зв'язку із затягуванням війни.

«Москва навряд чи ризикне звести нанівець ці зусилля, різко скоротивши експорт нафти, що призведе до зростання цін на енергоносії в тих самих країнах, до яких вона так старанно залицялася», - йдеться в статті.

Більше того, Москва, ймовірно, не досягне бажаного ефекту, якщо скоротить експорт нафти, так само, як припинення експорту газу до Європи в місяці після минулорічного вторгнення не змогло послабити рішучу антивоєнну позицію майже кожної країни на континенті.

Читайте також: Росія вперше дозволила неукріпленим нафтовим танкерам рухатися через Арктику: це загрожує екологічною катастрофою — FT

Жоден режим санкцій не може бути абсолютно непроникним. Західні санкції проти Росії неминуче включатимуть гру в кішки-мишки з примусом та ухилянням від виконання. Однак, без сумніву, російська економіка скоротилася і сьогодні перебуває в набагато більш крихкому стані, ніж якби санкції не були запроваджені. І чим довше Захід продовжуватиме їх, тим болючішим буде тиск для Росії і пересічних росіян, рівень підтримки війни з боку яких може змусити Путіна переглянути свою фантазію про відродження імперії.