UA / RU
Підтримати ZN.ua

Westinghouse готова істотно збільшити виробництво палива для українських АЕС – джерело

Тільки російський "ТВЕЛ" і американська Westinghouse можуть виробляти паливо для реакторів ВВЕР-1000.

За інформацією джерел DT.UA в українському Міненерговуглепромі, Westinghouse готова істотно збільшити виробництво палива для українських АЕС на своєму заводі у Швеції та обсяги регулярних поставок у нашу країну, що дозволить значно зменшити форс-мажорний час для забезпечення теплозбірками всі 13 реакторів ВВЕР-1000.

"Так, якщо, з нинішньою часткою українського ринку шість енергоблоків, американській компанії потрібно 12 місяців для нарощування виробництва до 13 реакторів, то, як свідчать наші джерела, збільшення частки Westinghouse до дев'яти реакторів дозволить знизити форс-мажорні терміни поставки до шести місяців, а частка 11 реакторів зменшить цей час до двох місяців", - пише оглядач відділу міжнародної політики Тетяна Силіна в своїй статті для DT.UA.

При цьому НАЕК "Енергоатом" нишком підписує угоду з росіянами й закріплює за "ТВЕЛ" до 2025 р. домінуюче становище на українському ринку (вісім реакторів)

"Замість того, щоб дозволити Westinghouse наростити виробництво і значно знизити час форс-мажорної поставки у разі припинення поставок з Росії, "Енергоатом" продовжує активно закуповувати паливо в росіян, аби накопичити значний запас на випадок, якщо в Москві раптом вирішать створити Україні проблеми ще й у ядерній енергетиці", - зазначає автор.

Сам глава НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський в інтерв'ю DT.UA підтвердив, що американці порушували питання збільшення поставок. Але при цьому зазначив: "Ми всім пояснюємо нашу стратегію диверсифікації поставок палива для атомних реакторів - не більше 60% поставок від одного виробника", "це може бути 60х40, 40х60 або 50х50".

"Припустімо. Але чому під час російської агресії 60% - у російської "ТВЕЛ", а 40% задовольняється Westinghouse, в якої контрактні зобов'язання перед українською стороною - забезпечити наші АЕС паливом у разі припинення поставок із Росії? І сім реакторів із 2021 р. - це все ще навіть не 50%, а менше 47. І це якщо лічити частки в реакторах. А якщо глянути на статистику закупівель Україною ядерного палива в грошовому еквіваленті, то у 2017 р. частка "ТВЕЛ", згідно з даними українського Держстату, становила 69,17% (368 млн 964,1 тис. дол.), Westinghouse (Швеція) - 30,83% (164 млн 458,2 тис. дол.); за дев'ять місяців 2018 р. у "ТВЕЛ" - 66,7 % (243 млн 398,3 тис. дол.) , у Westinghouse (Швеція) - 33,3% (121 млн 405,4 тис. дол.)", - підсумовує оглядач.

Детальніше про угоди з російським "ТВЕЛом" і американською Westinghouse і про можливі наслідки для України читайте у статті Тетяни Силіної "Напіврозпад націнтересу" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".