UA / RU
Підтримати ZN.ua

Volkswagen може уникнути кримінальних обвинувачень в США – WSJ

Прецеденти в США вказують на те, що штрафи за поругшення кримінальних норм складали сотні мільйонів доларів, а не мільярди.

Розслідування Департаменту юстиції США щодо того, чи варто проти Volkswagen відкривати кримінальну справу за підробку екологічних тестів, демонструє те, що деякі парламентарі називають "прогалиною в американському екологічному законодавстві".

Юристи кажуть, що попри зізнання німецького автовиробника у навмисній фальсифікації екологічних тестів 11 мільйонів машин, компанія може уникнути кримінальних обвинувачень.

Про це сьогодні пише американське видання Wall Street Journal. Якщо Департамент юстиції США доб'ється порушення кримінальної справи, це буде перший в історії суд над виробником машин через порушення екологічних стандартів. Автомобільні компанії за допомогою депутатів, лояльних до індустрії, змогли уникнути кримінального покарання за умовами "Акту про чисте повітря" від 1970 року. Цей документ став "лазівкою" для компаній, яка лишалася непоміченою до цього часу.

Прокурори зараз розглядають інші юридичні підходи, звинувачуючи Volkswagen у тому, що компанія брехала регулятору.

Прокурори в Німеччині розслідують справу проти колишній директорів автовиробника за підозрою у шахрайстві, пов'язаному зі скандалом навколо шкідливих викидів. На відміну від США, німецький кримінальний кодекс не вимагає великої корпоративної відповідальності.

Американські депутати і активісти сподіваються, що справа Volkswagen призведе до того, що законодавство США буде змінене, і ці зміни включатимуть кримінальне покарання за порушення екологічних норм.

"Лазівку треба закрити, щоб автовиробникам загрожувало спеціальне покарання. Ми найближчим часом запропонуємо відповідний законопроект", - пообіцяв конгресмен від Демократичної партії Річард Бламенталь.

В цей же час, республіканець Фред Аптон, який очолює Комітет з питань енергетики і торгівлі, запропонував Конгресу провести слухання щодо дій Volkswagen і попросив німецького виробника, а також Агенцію захисту довкілля надати більше інформації.

"Схоже, у Volkswagen був маленький брудний секрет і не лише споживачі тепер почуваються зрадженими", - сказав Аптон.

Джерела видання повідомляють, що спочатку Департамент юстиції США допускав можливість порушення справ за недотримання екологічних норм. Але зіштовхнувшись з проблемами, пов'язаними з юрисдикцією і доказами, все ж таки виступив проти кримінальних обвинувачень у таких випадках.

Натомість уряду запропонували стягнути цивільні штрафи, які також не передбачають можливості ув'язнення для осіб, пов'язаних з такого роду порушеннями. Колишній конгресмен від Республіканської партії Джон Дінгелл, який в часи роботи в Конгресі був лояльним до автомобільної індустрії і допоміг просунути "Ант про чисте повітря", пояснив, що цивільні штрафи значно легше стягнути, ніж розглядати кримінальні справи. Але, на його думку, Volkswagen заплатить мільярди доларів все одно.

"Ціна для Volkswagen буде неймовірною. Є ризик, що компанія втратить бізнес", - вважає колишній конгресмен.

В цей же час, попри продовження розгляду питання, як вчинити з Volkswagen, Департамент юстиції США все ж виступає проти кримінальних обвинувачень.

"Ми серйозно розглядаємо потенційний вплив на здоров'я громадськості і забруднення повітря в США", - запевнив прес-секретар відомства Вейн Хорнбакл.

Німецький автовиробник відмовляється коментувати будь-які активні судові слухання чи досудові розслідування. Починаючи принаймні з 2008 року компанія Volkswagen використовувала обладнання, яке в Агенції захисту довкілля США називають "пристрій провалу". Такі пристрої були встановлені на 11 мільйонах дизельних автомобілів, з яких півмільйона припадає на США. Це устаткування на час тестування машини скорочує викиди оксиду азоту до рівня норми.

Прокурори можуть порушити звичайну кримінальну справу проти Volkswagen, якщо знайдуть докази умисного обману регуляторів і клієнтів з боку керівництва компанії. Департамент юстиції дозволяв порушувати кримінальні справи у кількох випадках порушень екологічних норм проти виробників з Південної Кореї. В Агенції захисту довкілля звинуватили компанії у перебільшенні економності своєї продукції у питанні споживанні палива. Таким чином, Hyundai Motor і Kia Motors заплатили 100 мільйонів штрафу. І це був найбільший випадок стягнення за всю історію існування "Акту про чисте повітря".

Видання пише, що, попри окремі випадки, Агенція захисту довкілля частіше вдавалося до цивільних штрафів і не вимагало порушення кримінальної справи. Найвідоміший випадок, пов'язаний з "пристроєм провалу", стався у 1998 році, коли Агенція змусила сімох виробників дизельних двигуна витратити мільярд доларів на те, щоб покращити економічність їхньої продукції.

Цього разу відомство хоче оштрафувати компанію Volkswagen на 18 мільярдів доларів, тим самим встановити новий рекорд у подібних справа. Експерти кажуть, що добитися сплати такої суми в Агенції захисту довкілля навряд чи вдасться. Але в кінцевому результаті сума буде точно вищою, ніж заплатили Hyundai і Kia у минулому році.

"Буде дивно, якщо в кінцевому результаті штраф не складатиме сотні мільйонів доларів", - каже колишній директор Агенції захисту довкілля США Марго Оджі.

В цей же час, декан Техаської юридичної школи A&M Ендрю Моріс вважає, що Регулятори США навмисне закривали очі на махінації Volkswagen, оскільки вони знали про застосування "пристроїв провалу" ще з 90-х років.

Тим часом інвестори компанії почали зазнавати збитків разом з німецьким автовиробником. Катар втратив 4,8 мільярдів доларів через скандал навколо Volkswagen. Минулого тижня глава Volkswagen Мартін Вінтеркорн, щодо якого розпочато розслідування, оголосив про відхід у відставку у зв'язку зі скандалом.

Видання Newsweek писало, що Volkswagen загрожує економіці Німеччини більше, ніж криза в Греції. У минулому році Volkswagen продала 600 тисяч автомобілів у США. Це принесло компанії близько 6% від глобального доходу в розмірі 9,6 мільярдів доларів. Американський регулятор збирається оштрафувати компанію на 18 мільярдів доларів. Всього на рахунках компанії є 24 мільярди доларів, тому після сплати штрафу їй доведеться провести скорочення.