UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні викрили корупційну схему на митниці, до якої причетні понад десять високопосадовців

Зловмисники ухилялися від сплати податків, чим завдали шкоди приблизно на 5,2 млрд гривень.

Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки викрили масштабну злочинну схему з ухилення від сплати податків під час експорту нашого зерна з чорноморських портів. Про це повідомили пресслужби СБУ та БЕБ.

Слідчі з’ясували, що до організації махінацій причетні понад десять високопосадовців, серед яких заступник глави одного з департаментів Державної митної служби України, а також керівництво Одеської митниці.

"Вони налагодили масштабний механізм ухилення від сплати податків за експорт українського зерна. Через це держава недоотримала сотні млн грн", – розповіли в СБУ.

За даними БЕБ, орієнтовні збитки за 2022 рік через недекларування доходу від цих операцій можуть складати 5,2 мільярда гривень.

Для оборудки учасники схеми залучили більше ніж 370 комерційних структур, що мають ознаки фіктивності. Завдяки ним ділки масово закуповували пшеницю у приватних фермерів, сільськогосподарських підприємств і великих агрохолдингів.

"Щоб «заплутати» торговельні ланцюги і уникнути сплати обов’язкових платежів до бюджету, комерсанти передавали продукцію з однієї «фірми-прокладки» до іншої. І тільки після цього збували зерно експортерам для продажу за кордон", – пояснили в Службі безпеки.

Як зазначається, співробітники БЕБ ще раніше виявили, що в експортних операціях використовуються ризикові компанії, і письмово попередили про це Держмитслужбу. Однак там не звернули увагу на зауваження, допустивши продаж понад мільйона тонн зерна комерсантів за кордон.

За даними слідства, вивозилася пшениця через зернові термінали Одеського, Чорноморського й Південного портів – усі на Одещині.

Читайте також: Економічна агресія проти України

Правоохоронці вже провели 30 обшуків у адмінприміщеннях центрального апарату Державної митної служби, Одеської митниці, портах і помешканнях службовців-фігурантів справи. Там було знайдено чорнові записи, електронні документи, а також телефони й комп’ютери з доказами реалізації схеми.

Наразі вирішується питання про оголошення підозри зловмисникам та обрання для них запобіжного заходу в межах кримінального провадження щодо зловживання владою чи службовим становищем.

Правоохоронні органи продовжують розслідування, щоб встановити всі обставини правопорушення, уточнити збитки для державного бюджету й притягнути винних до відповідальності.

Раніше повідомлялося, що НАБУ та САП викрили організовану злочинну групу з чотирьох осіб, яка впродовж 2019 року реалізовувала корупційну схему щодо продажі арештованого майна в розпорядженні АРМА за заниженою вартістю. Цим було завдано шкоди на 485 мільйонів гривень.

Посадовці, які крадуть під час війни, – внутрішні вороги хоча б тому, що ставлять під загрозу необхідну країні західну підтримку. Наступного року вони ж докладуть усіх зусиль, щоб знищити НАБУ/САП. Ці ж люди блокуватимуть відновлення електронного декларування та доступ до держреєстрів. Судова мафія спробує заблокувати запуск оновленої Вищої ради правосуддя. Але в них нічого не вийде. Чому? Читайте в статті голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна «Прогноз-2023: українська корупція під мікроскопом Заходу».