UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Росії фіксують катастрофічний брак робочої сили

Зменшення рівня безробіття не є позитивом, адже працювати просто нема кому.

Рівень безробіття в Росії у квітні впав до рекордно низького показника в 3,3%, втім це демонструє брак робочої сили, який стримує економічне зростання, пише Reuters.

Внаслідок накладених на неї через повномасштабне вторгнення в України санкцій, ВВП Росії у 2022 році скоротився на 2,1%, що є кращим за очікувані показники.

За оцінками російського міністерства економіки, у квітні ВВП зріс на 3,3%, причому найбільше зростання продемонстрували роздрібні продажі та промислове виробництво. Однак, це зростання, насамперед, є відчутним завдяки надзвичайно низьким минулорічним показникам.

Втім, статистичні дані демонструють, що для Росії не все так райдужно, як їй хотілося б показати. Роздрібні продажі, ключовий показник споживчого попиту, впали порівняно з березнем на 0,1%, а промислове виробництво — на 5%. Загалом зростання економіки у квітні сповільнилося до 0,2%, повідомили в міністерстві.

Читайте також: На тлі мобілізації та санкцій у Росії вже хочуть відправляти на роботу дітей у 14 років

У свою чергу, корпоративні прибутки в першому кварталі впали на 22,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року, а капітальні інвестиції становили лише 0,7% порівняно з 13,8% у тому ж кварталі минулого року.

Зростання військового виробництва та величезні державні витрати призвели до того, що російська промисловість функціонує, зокрема, лише для пом’якшення економічного удару, однак її повернення до довгострокового процвітання — перспектива надзвичайно далека навіть згідно з власними економічними прогнозами Росії.

Читайте також: Західні санкції проти РФ мають більш значний вплив, ніж здається — Atlantic Counсil

Однією з головних проблем є ринок праці. Хоча урядовці представляють людям високу зайнятість як ознаку економічного здоров’я, проте дефіцит робочої сили у поєднанні зі слабким рублем і загальною невизначеністю є одним із головних факторів, які стримують Росію від промислового зростання.

За словами Сєргєя Цухло, економіста російського Інституту Гайдара, російська промисловість відчуває найвищий рівень нестачі кадрів з 1996 року.

Читайте також: Мінекономіки РФ оцінило зростання ВВП завдяки окупованим територіям України

Він наголосив, що російський ринок кардинально змінився після початку санкційної війни, і масові та дорогі бренди залишають країну. Їх можна було замінити російською продукцією легкої промисловості, але, за словами експерта, її нема кому виробляти.

Здебільшого в РФ переконані, що найгірше позаду, економіка адаптувалася до санкцій, бізнес підлаштувався, альтернативні ринки знайшлися і попереду тільки ренесанс.

Юлія Самаєва розказує про «Антирекорди російської економіки», які доводять, що самим лише позитивним мисленням не обійтися, якщо ти міністр фінансів чи голова центробанку.