Після запуску газопроводів Північний потік-2 і Турецький потік транзит російського газу через Україну впаде в 10 разів, заявив голова правління Газпрому Олексій Міллер, повідомляє Інтерфакс у вівторок, 3 квітня.
За його словами, мова не йде про повне припинення транзиту газу через територію України
"Тому що є суміжні держави, є регіони, які знаходяться на кордоні з Україною з боку Європи і без сумніву, поставки в ці регіони Європи будуть здійснюватися транзитом через територію України. Інша справа, що це обсяги, які будуть без сумніву менш значні. Мабуть, мова може йти про 10-15 млрд куб. м газу в рік", – сказав Міллер.
На питання про умови майбутнього співробітництва з Україною, Міллер сказав, що ще нічого не відомо.
"Належить провести переговори. У всякому разі, це не ті умови, які ми отримали в рамках розгляду позову в Стокгольмському арбітражі", - додав головний газовик" Росії.
"Газпром" 29 березня 2018 року подав до апеляційного суду округу Свеа (Швеція) клопотання про оспорювання та часткове скасування остаточного рішення по арбітражному розгляду по справі з "Нафтогазом України" про транзит газу. Підставою подання клопотання називаються "суттєві процесуальні порушення, допущені арбітрами при винесенні цього рішення".
Нагадаємо, що 5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.
Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" про компенсації за недопоставлені "Газпромом" обсяги газу для транзиту. "Нафтогаз" домігся компенсації в сумі $ 4,63 млрд за недопоставку "Газпромом" узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень в Стокгольмі "Газпром" повинен сплатити $ 2.56 млрд на користь "Нафтогазу".
При цьому арбітраж не підтримав вимогу"Нафтогазу" про перегляд тарифу на транзит у контракті з "Газпромом".
"Газпром" отримав, але повернув передоплату "Нафтогазу" за газ. Таким чином "Газпром" відмовився з 1 березня поставляти газ "Нафтогазу", що по суті є порушенням рішення Стокгольмського арбітражу.
Детальніше про рішення Стокгольмського арбітражу і можливі наслідки читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".