UA / RU
Підтримати ZN.ua

Успіх УРП залежить від здатності держави забезпечити чіткі правила гри

Приймаючий уряд має мінімізувати "організаційні" ризики.

Ключові фактори успіху угоди про розподіл продукції (УРП), не враховуючи геології, полягають у здатності приймаючого уряду забезпечити чіткість, надійність і послідовність правил гри для оцінки "організаційних" ризиків іноземної енергетичної компанії.

Як пише в статті на DT.UA Алла Єрьоменко, ключовим завданням для національного уряду є мінімізація "організаційних" ризиків.

"Іноземні енергетичні компанії звертають велику увагу на питання прозорості відносин з приймаючим урядом, існування єдиного підходу до різних компаній і вітають антикорупційні зобов'язання приймаючого уряду", - йдеться в статті.

Надійність полягає у необхідності врахувати витрати іноземної енергетичної компанії та попередити їх збільшення через зміну податкового законодавства, наприклад. Тому умова стабілізації є однією з ключових для позитивного рішення щодо участі в оголошеному конкурсі. При цьому сучасні УРП передбачають можливість гнучкого реагування на зміну законодавства та податків щодо відрахувань на охорону здоров'я, систему безпеки, навколишнє середовище, але при цьому не буде значного підвищення податкового навантаження на іноземну енергетичну компанію. Крім цього, приймаючий уряд повинен погодитися на мінімізацію права на дострокове розірвання УРП без вагомих причин, пише автор.

Послідовність полягає у необхідності забезпечити єдине розуміння і виконання законодавства як на національному, так і на місцевому рівні, що дасть змогу спростити процедуру ліцензування та отримання дозволів.

"Приймаючий уряд також має погодитися на те, що ключовою метою УРП є видобуток вуглеводнів, та орієнтуватися на отримання максимальної вигоди від своєї частки продукції, а не віддавати перевагу отриманню доходів у вигляді бонусів, роялті, внесків до спеціальних фондів або сплати податків.

Процедури проведення тендерів, вибору переможців і підготовки угоди мають базуватися виключно на принципах прозорості, публікацію про конкурс бажано розміщувати як у національних, так і в міжнародних виданнях у англомовному варіанті. Процес відбору повинен відбуватися відкрито, наприклад, транслюватися по ТБ, результати публікуватися відразу після прийняття рішення", - йдеться в статті.

Підсумовуючи, автор зазначає, що для залучення інвестицій і технологій для збільшення видобутку газу Україні необхідно зосередитися на зниженні "організаційних" ризиків.

"Вони мають включати внесення змін до чинного законодавства в контексті забезпечення неупередженого арбітражного розгляду спорів, спростити процедури ліцензування й отримання дозволів через створення "єдиного вікна" та забезпечення координації між різними державними органами з метою уникнення різного трактування законодавства та збільшення терміну проходження справ при затвердженні. Також важливо забезпечити функціонування професійного органу для моніторингу та оцінки діяльності в рамках УРП з метою прискорити процедури схвалення, включаючи необхідні витрати, які підлягають компенсації", - пише Єременко.

Детальніше про угоди про розподіл продукції читайте у статті Алли Єрьоменко Як убезпечити УРП від корупції і застосувати як дієвий механізм залучення інвестицій у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".