У понеділок, 4 листопада, на нараді у прем'єр-міністра Миколи Азарова планується розглянути можливість збільшення статутного фонду НАК "Нафтогазу України" шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Про це пише "Коммерсантъ-Україна" з посиланням на джерело, знайоме з ситуацією.
"Протягом усього тижня "Нафтогаз" чекав на надходження коштів від низки великих споживачів. Але прийшла лише частина грошей. Одночасно велися переговори з "Газпромом" про реструктуризацію заборгованості ($ 890 млн) за постачання газу (у серпні - ред.) Але російські колеги не пішли на поступки. Тому у понеділок буде ініційовано питання випуску ОВДП",- повідомило джерело.
Офіційно у Кабміні, Міненерго і "Нафтогазі" цю тему не коментують.
ТАКОЖ: Держава забезпечить "Нафтогаз" грошима для виплати у 2014 році $ 1,5 млрд зовнішньої позики
Уряд не вперше збільшує статутний капітал "Нафтогазу" для розрахунків перед "Газпромом" шляхом випуску ОВДП. За даними Нацбанку, цього року Мінфін розмістив такі облігації на суму 8 млрд грн, у 2012 році - на 6 млрд грн. "Таким чином зростає прихований дефіцит держбюджету. По суті, вся схема зводиться до того, що Нацбанк надає "Нафтогазу" частину своїх валютних резервів",- відзначає керівник аналітичного департаменту SP Advisors Віталій Ваврищук.
На думку колишнього представника президента з енергетичних питань Богдана Соколовського, в уряду може бути лише два варіанти виходу з ситуації. "Необхідно або повертати "Нафтогазу" найбільш платоспроможних промислових споживачів, або підвищувати тарифи на тепло до економічно обґрунтованого рівня, що навряд чи можливо напередодні президентських виборів", - вважає він.
Фінансові проблеми "Нафтогазу" пов'язані насамперед із двома факторами: значною заборгованістю теплопостачальних організацій за газ, хоча їм самим уряд теж заборгував за субсидіями, а також втратою прибуткового сегменту промислових споживачів, що віддали Ostchem Дмитра Фірташа.
Нагадаємо, що голова "Газпрому" Олексій Міллер 29 жовтня заявив, що Київ досі не сплатив 882 мільйони доларів за поставлений у серпні російський газ і контракт дозволяє перевести постачання на систему передоплати.
Після прем'єр-міністр РФ Дмитро Медвєдєв підтримав цю пропозицію, зазначивши, що, мабуть, українська сторона платити не збирається. Так він відреагував на заяву глави уряду України Миколи Азарова, який охарактеризував проблему зі сплатою за російський газ як не критичну.
Віце-прем'єр України Юрій Бойко 2 листопада підтвердив наявність проблеми зі сплатою за російський газ, однак заявив, що якщо російська сторона наполягатиме на формальному виконанні контракту, Україна буде діяти симетрично, що може призвести до проблем з транзитом газу до Європи. !zn
Читайте також:
Борг України перед "Газпромом" зріс до $ 890 млн
Росія може вимагати від України передоплату за газ вже у листопаді
У відповідь на вимогу Росії платити за газ Бойко пообіцяв переглянути умови транзиту