UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україні потрібно збільшити ВВП у 2,5 рази для досягнення мінімальної зарплати рівня ЄС

Розмір мінімальної заробітної плати прямо пропорційно пов'язаний з рівнем розвитку економіки країни.

© edclub.com.ua
Україна в рази відстає від найбідніших країн ЄС за рівнем мінімальної зарплати
Україна в рази відстає від найбідніших країн ЄС за рівнем мінімальної зарплати
© edclub.com.ua
Україна в рази відстає від найбідніших країн ЄС за рівнем мінімальної зарплати
© edclub.com.ua
Україна в рази відстає від найбідніших країн ЄС за рівнем мінімальної зарплати

Україні, щоб наздогнати найбіднішу країну ЄС за рівнем мінімальної зарплати - Болгарію, необхідно збільшити ВВП мінімум в 2,5 рази. До такого висновку прийшли економісти з громадської ініціативи "Економічний дискусійний клуб".

Як відзначають експерти, підвищення рівня оплати праці "до європейського" є для українців одним з основних мотивів інтеграції з Євросоюзом. Показник мінімальної заробітної плати є одним з головних видів соціальних гарантій, які діють у світі.

На сьогодні серед країн Євросоюзу найвищий рівень мінімальної заробітної плати - 1923 євро в місяць встановлено в Люксембурзі. Ще шість країн ЄС середньомісячну мінімальну зарплату в межах 1,5 тис. Євро (Великобританія, Нідерланди, Бельгія, Німеччина, Ірландія, Франція).

Разом з тим, рівень мінімальної зарплати в країнах, які нещодавно приєдналися до ЄС значно нижчий: від 418 євро в місяць в Польщі до 194 євро в Болгарії.

Україна за рівнем мінімальної заробітної плати в декілька разів відстає від найбідніших країн ЄС. Так, у грудні 2015 року в еквіваленті євро вона становила 57 євро на місяць, а вже в січні 2016 року, за рахунок девальвації гривні, скоротилася до 52 євро.

В кінці 2015 року показник мінімальної зарплати в Україні, в перерахунку на євро, перебував на рівні 2000 року, а порівняно з 2005 і 2010 роком вона знизилася на 20% і 32% відповідно.

В Євросоюзі за останні 10 років спостерігалося збільшення розмірів мінімальних заробітних плат, правда в розрізі країн воно було нерівномірним. Найбільшого зростання зазнали мінімальні зарплати в країнах, які стали членами ЄС після 2000 року. Зокрема, в Латвії за період 2005-2015 років мінімальна зарплата потроїлася. У Литві, Словаччині, Естонії, Болгарії, Румунії цей показник зріс більш ніж удвічі.

"Зрозуміло, що розмір мінімальної заробітної плати прямо пропорційно пов'язаний з рівнем розвитку економіки країни. В Україні цей показник у 2014 році становив 2320 євро. Тобто, для того щоб мати економічну можливість встановити мінімальну заробітну плату на рівні Болгарії, нам необхідно наростити ВВП принаймні в 2,5 рази", - резюмують експерти.

Нагадаємо, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк звернувся до представників українського бізнесу із закликом виходити з "тіні", так як Кабмін ініціював зниження податкового навантаження на заробітну плату.

Однак, як вважають експерти, зниження податкового навантаження не гарантує детінізації зарплат. Анализ ситуації в Україні та порівняння її з досвідом інших країн приводять до висновку, що лише зміною ставок оподаткування ситуацію не виправити.

Відзначимо також, як писало ZN.UA, економісти визначили залежність безробіття в Україні від вартості долара в світі. Виявилося, що курс долара в світі впливає на безробіття в Україні. Тобто, занятість, продуктивність праці і доходи 43-мільйонів українців залежать від котирувань долара на біржах Нью-Йорка, Франкфурта або Лондона, але не від рішень, прийнятих у Києві.