Україна вдруге скористалася правом заявити про можливість перегляду умов членства в СОТ. Зокрема Київ зарезервував право ще раз підняти питання про збільшення імпортних мит у торгівлі з членами торгової організації.
Згідно з правилами СОТ, країна-член організації може виступати з такою ініціативою кожні три роки. Коли термін дії першої заявки минув, Україна звернулася до СОТ знову, пише "Апостроф".
Друга заявка була подана в кінці 2014 року, повідомив радник прем'єр-міністра Валерій П'ятницький. Однак на цей раз, зазначив П'ятницький, до заявки не додавався список товарних позицій для перегляду мит.
"Ми, по суті, просто зарезервували своє право протягом трьох років підняти це питання", - уточнив він.
Збільшення мита може знадобитися Україні, зокрема, для захисту внутрішнього ринку від імпорту, а також для збільшення надходжень до бюджету, пояснив він.
За таких умов ініціатива Києва не викличе протистояння зі сторони партнерів по СОТ, вважає в. о. президента Американської торгової палати в Україні Тарас Качка. "У 2012 році скандал виник через велику кількість ліній для перегляду мит. Зараз Україна лише зарезервувала право підняти питання про їх перегляд. Ця заявка нікого ні до чого не зобов'язує. Так що бурхливої реакції з боку членів СОТ до початку предметного обговорення питання очікувати не варто",- говорить він.
В Європейській Бізнес Асоціації (ЄБА) також впевнені, що зараз дії України не викликають негативної реакції з боку партнерів по СОТ. "Тоді було не зовсім зрозуміло, навіщо переглядати домовленості в такому великому обсязі, проте ніхто не позбавляв і не позбавляє Україну права піднімати питання про перегляд мит",- зазначила виконавчий директор ЄБА Анна Дерев'янко.
Разом з тим, вважає вона, на першому плані для України має бути вирішення внутрішніх проблем. "Для того, щоб досягти успіху у веденні такого роду переговорів, необхідно бути сильним партнером. Слід бути країною, в якій вже всі проблеми вирішені, і залишилося тільки переглянути мита",- додає вона.
На думку екс-міністра економіки Віктора Суслова, актуальність питання про підвищення мит у рамках СОТ може взагалі зникнути після початку дії зони вільної торгівлі з Євросоюзом. "Якщо ми відкриваємо ринок для європейських товарів, а ЄС - це найбільше економічне об'єднання у світі, що виробляє практично всю номенклатуру товарів, то перегляд мит в рамках СОТ буде вже не потрібен",- заявив Суслов.
Україна стала членом СОТ у 2008 році і в перший раз підняла питання про перегляд умов членства країни в 2012 році, після закінчення трьох років своєї участі в організації. Тоді Україна представила на розгляд членів СОТ перелік з 371 товарної лінії (147 - по промисловим товарам, 224 - за сільгосппродукції) з майже 11 тисяч. Тоді таке звернення викликало великий скандал. Зокрема, ЄС, США і Китай висловили "побоювання" через планів України і просили відкликати заявку. Канада в знак протесту навіть припинила переговори про вільну торгівлю.
Канада, судячи з усього, на цей раз теж спокійно сприйняла заявку України на перегляд мит. Оттава у вересні 2014 року, вже після зміни влади в Україні, відновила переговори про вільну торгівлю. 26 січня, перебуваючи в Києві, міністр міжнародної торгівлі Канади Ед Фаст підтвердив, що переговори триватимуть. "Ми заморозили переговори, тому що побачили, що режим Януковича не має наміру виконувати норми СОТ. У такій ситуації створення умов вільної торгівлі з Канадою було неможливо,- сказав він після переговорів з міністром економічного розвитку і торгівлі України Айварасом Абромавичусом. - Відповідно, ми повернулися до переговорів з Україною тільки тоді, коли переконалися, що новий український уряд має намір дотримуватися норм СОТ".