UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна щодня втрачає 8 млн гривень через неконтрольований видобуток бурштину

На часі монополіст з обробки бурштину простоює через неможливість скуповувати у населення видобутий цінний матеріал, оскільки держава не виробила відповідного механізму.

Бурштин, яким багаті українські надра, легко трансформується в долари. Однак трансформується, на превеликий жаль, не для державного бюджету. Про це у своїй статті ""Янтарна регалія" або золота лихоманка: яким шляхом піде Україна?" для ZN.UA пише Іван Валюшко.

Як йдеться у статті, на часі монополіст з обробки бурштину простоює через неможливість скуповувати у населення видобутий цінний матеріал, оскільки держава не виробила відповідного механізму. Водночас єдина в світі біржа бурштину в Гданську дає від 3 до 8 євро за грам необробленого каменю в залежності від фракції та відтінку.

Читайте також: Україна буде купувати ядерне паливо у Росії до кінця 2016 року

"Зрозуміло, що поліським нелегальним старателям перекупники платять значно менше. Тим часом незаконна розробка бурштинових надр зменшує запаси як мінімум на 30 т щорічно при загальних запасах в 1500 т. Масштаби бюджетних втрат не порахувати, однак за неофіційними даними, кожну добу це коштує країні мінімум 5-8 млн грн", - зазначає автор статті.

Якщо в 90-ті роки бурштин буквально викопували, то в останні років десять лопати поступилися місцем мотопомпам: під високим тиском воду закачують глибоко в землю, і бурштин буквально вимивається на поверхню.

"Для того, щоб у роботі з помпами не виникало проблем, треба заплатити певну суму тим силовим структурам, які ці проблеми здатні створити. Вартість "криші" становить 800 дол. за добу. Готовність платити такі гроші свідчить про рентабельність видобутку", - йдеться в статті.

Читайте також: Росія може скоротити видобуток нафти в 2015 році через санкції - The Wall Street Journal

Однак, як зазначає автор статті, активність репресивного апарату повністю повторює контури боротьби з корупцією. Арешти і покарання копачів, навіть з конфіскацією їх обладнання, є суто поверхневими заходами."Скупники, канали збуту та "експорту", напрямки виведення коштів, їхнє подальше використання та інші не менш важливі питання залишаються без уваги".

"Є чимало фактів причетності представників правоохоронних органів і органів прокуратури як до безпосередньої видобутку бурштину, так і до "кришування" заробітків інших. Притягнутих до відповідальності немає, тому і звинувачення залишаються нібито необґрунтованими", - пише автор статті.

Як зазначає журналіст, на даний момент, на рішення проблеми з видобутку бурштину чекають всі. Особливо ті люди, які живуть не тільки сьогоднішнім днем і жодним чином не залучені до вичерпання надр.