UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна показала Італії, як треба рятувати банки – Bloomberg

Києву потрібно обережно підійти до іноземних власників боргу "Приватбанку", однак рішучість дозволила йому рухатися в правильному напрямку.

Націоналізація найбільшого банку – це завжди не дуже радісний момент, але якщо вже доводиться, то треба робити це швидко.

Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач і колишній банкір Маркус Ашворт, нагадуючи, що Україна в минулі вихідні діяла дуже швидко в процесі очищення свої банківської системи за підтримки МВФ, націоналізувавши "Приватбанк". Це дозволило захистити інтереси вкладників і позбутися систематичних ризиків.

Дефіцит капіталу в розмірі 5,5 мільярдів доларів був надто великим тягарем для хиткої економіки, центральний банк якої накопичив лише 15 мільярдів доларів резерву. На "Приватбанк" припадає половина платежів всередині української банківської системи і п'ята частина усіх банківських активів країни. Депозити сягають 8 мільярдів доларів, з яких три чверті – це депозити приватних осіб, і їм віддали пріоритет.

ЄС і Італії варто звернути на це увагу в той час, як вони шукають рішення для італійського Banca Monte dei Paschi di Siena SpA. Важливим елементом його порятунку стане завдання вмовити власників незначних боргів обміняти їх на акції. Це скоротило б суму, яку необхідно було б отримати італійському банку від паралельного розміщення акцій – найважча частина плану зі збору коштів на суму 5 мільярдів євро. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA потрібен капітал для покриття втрат від ненадійних вкладів на 30 мільярдів євро. Це б дозволило найстаршому банку в Європі продовжити свою боротьбу.

Правила ЄС забороняють втручання держави у порятунок банків. Директива щодо відновлення і санації банків створила неможливу ситуацію, в якій всі причетні сторони створюють один одному перешкоди, а держава не може діяти односторонньо. Але, як зазвичай це відбувається, ключем стало те, як вирішити проблему вкладників.

На відміну від європейської ситуації, Україна змогла вирішити проблему, залучаючи приватних власників облігацій і акцій. Вона візьме на себе ключові євробонди "Приватбанку". Існують страхи, що потім ці облігації можуть перетворитися в акції, що допоможе витіснити власників, хоча, на думку Оксани Райнхардт з MINT Partners, європейські кредитори навряд чи погодяться на це.

Читайте також: В керівні органи Приватбанку включать іноземних менеджерів – Данилюк

Тож Україні потрібно буде проявити обережність у справі міжнародних власників пріоритетного боргу, так само, як це робили колишні власники "Приватбанку", які отримали 97 відсотків своїх корпоративних кредитів і володіли багатьма облігаціями. Незважаючи на те, що в України все ще є проблеми, які потрібно вирішити, вона, на думку автора, все одно може стати прикладом для Європи.

Нагадаємо, 19 грудня вартість єврооблігацій "Приватбанку" знизилася після заяви міністра фінансів України Олександра Данилюка про примусову конвертацію боргу з цінних паперів в капітал банку.

Кабінет міністрів України на засіданні у неділю, 18 грудня, ухвалив рішення про націоналізацію ПАТ "Приватбанк".

Згідно з рішенням, Міністерство фінансів викупить 100% його акцій за 1 грн. Після цього Мінфін візьме участь у капіталізації банку шляхом придбання акцій додаткової емісії. Кабмін також доручив Мінфіну випустити облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) у розмірі до 116,8 млрд грн терміном обігу до 15 років і процентною ставкою доходу на рівні не вище 10,5% річних з подальшим внесенням їх від імені держави в оплату за акції додаткової емісії Приватбанку.

Детальніше про сценарії та проблеми можливої націоналізації Приватбанку читайте в статті Юлії Самаевой "Приват" - держава: за хід до мату" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".