Угода України з приватними кредиторами має всі ознаки "нічії". Уряд може похвалитися тим, що змусив інвесторів зменшити суму, які треба виплатити українській стороні, а кредитори фактично нічого не втрачають.
Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Бершидський, нагадуючи, що переговори тривали аж 5 місяців. І їхній результат насправді не дуже допоможе Україні. Більше того, Київ не зможе виконати умову МВФ про збереження 15,3 мільярдів доларів за рахунок зменшення суми боргу.
Автор порахував, що урядовий борг України становить 18 мільярдів доларів. Кредитори згодні зменшити суму на 20%, а отже вона скоротиться лише на 3,6 мільярди доларів. Якщо домовленість стосується і бондів, випущених під гарантії уряду і муніципальних бондів Києва, тоді знижка становитиме 3,8 мільярди.
Всі основні виплати поділені на періоди по чотири роки: з 2015 до 2023 року і з 2019 до 2027 року. Ставки купона по всіх облігаціях будуть змінені і встановлені на рівні 7,75% з поточної середньої ставки 7,22%. Кредитори також отримають гарантії, що їм виплатять винагороду, якщо економіка України почне рости, згідно з планом МВФ.
Для кредиторів це прийнятні умови. Оскільки, фактично угода гарантує їм майже те саме, що вона мали отримати без реструктуризації. Наприклад, при обліковій ставці 5%, майбутні грошові потоки по 1 мільярду доларів від бондів на суму 2,6 мільярди доларів з датою погашення у 2017 році зараз коштують 1,085 мільярдів. А після угоди, про яку кредитори домовилися з Києвом, вони подешевшають до 1,007 мільярдів. Це не суттєве зменшення.
Україна просить Росію прийняти такі ж умови щодо бондів на три мільярди доларів. З фінансової точки зору, Москві варто було би погодитися. Але міністр фінансів Антон Силіванов вже відкинув можливість участі в реструктуризації. Це значить, що Кремль керується не економічними показниками, а політичними інтересами.
Відмова Силіванова також може означати, що Москва не вірить в здатність України заплатити в 2019 році. Угода не дуже допомагає Україні виконати програму МВФ, від якої залежить її платоспроможність.
Однак домовленості дадуть Києву полегшення в короткостроковій перспективі. Цього року українська сторона повинна була б погасити боргові зобов'язання на суму 6,7 мільярдів доларів. Але тепер цей платіж відкладений до 2017 року.
Разом з тим, програма МВФ для України надто оптимістична. Готовність українського уряду виплатити винагороду кредиторам за умови, що економіка буде зростати такими темпами, як передбачає фонд, свідчить про те, що Київ і сам не вірить у ці прогнози.
При цьому уряд не пропонує жодних виплат, якщо економічне зростання становитиме до 3%. Ці умови не будуть виконані до 2021 року, тому що в такому випадку річний ВВП України повинен був би за цей час досягти 125 мільярдів доларів. Якби Києв вірив, що таких показників реально досягти в найближчому майбутньому, тоді він би нізащо не пообіцяв би кредиторам великі виплати в якості бонусів.
Також план відновлення економіки України руйнує і сам МВФ. Він просуває зміни до податкового кодексу, які закривають прогалину в оподаткуванні ІТ-галузі. Але при цьому уряд не пропонує жодного зменшення податкових ставок. Це точно не заохотить компанії і їхніх працівників декларувати свої доходи. "Тіньовий" сектор української економіки не легалізується і тим самим не пожвавить зростання ВВП.
В цей же час, корупція продовжує бути головною проблемою України. Нещодавно чеський інвестиційний банкір Томаш Фіала звинуватив президента Петра Порошенка і прем'єр-міністра Арсенія Яценка у продажі місць в парламенті перед виборчою кампанією минулого року. На Сході України, в цей же час, посилюється військова агресія Росії і її маріонеток.
Тож у Києва є значно серйозніші проблеми, ніж угода, яка виграла для України менше, ніж очікувалося.
Видання The Economist писало, що домовленості України з кредиторами не такі вигідні, як здається. До кінця року ВВП України становитиме 70 мільярдів доларів. Падіння у грошових показниках складатиме 60% за останні два роки. В цьому році ВВП скоротився на 17% у першому кварталі і на 15% - у другому. Тож вимога про скорочення тиску боргів на економіку досі лишається, м'яко кажучи, складним викликом.
В цей же час, видання Financial Times в редакційній статті писало, що в України з'явився шанспровести успішно реформи. Її влада повинна продемонструвати політичну волю провести широкі реформи в судовій системі, придушити корупцію, приборкати олігархів і покращити інвестиційний і бізнес-клімат.
Разом з тим, глава фонду Крістін Лагард раніше відзначала, що у МВФ є інструмент, який дозволить кредитувати Україну навіть у випадку дефолту.