UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна і кредитори продовжили переговори ще на день - джерела

Домовитися про прийнятний компроміс в перший день не вдалося.

У перший день "вирішальних" переговорів про реструктуризацію держборгу України в Сан-Франциско, Київ і комітет кредиторів не досягли домовленості. Переговори було вирішено продовжити на другий день, повідомляють Reuters і Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі з ситуацією.

Причиною відсутності угоди джерела називають "розбіжності з приводу розміру списання основної суми боргу".

Міністр фінансів України Наталія Яреськоко особисто проводить зустріч з одним із керівників найбільшого кредитора України інвестфонду Franklin Templeton Майклом Хайзенштабом.

Напередодні глава українського Мінфіну назвала нинішній раунд переговорів фінальним. За словами Яресько, у країни немає часу продовжувати п'ятимісячну дискусію, так як на 23 вересня припадає перша в цьому році погашення - $ 500-мільйонного випуску євробондів.

Сторони вже більше п'яти місяців не можуть домовитися про умови реструктуризації українського зовнішнього боргу.

В кінці липня Україна направила власникам облігацій оновлену пропозицію. Проте вона не влаштувала комітет кредиторів. Разом з тим повідомлялося, що кредитори України вперше погодилися на списання частини боргу, хоча і запропонували всього лише 5% "стрижки". У Мінфіні України називають таке списання недостатнім.

У України стає все менше часу на досягнення угоди з кредиторами. Вже через два місяці, 23 вересня, Києву доведеться погасити євробонди на 500 млн дол. У Мінфіні вже підтвердили, що якщо не буде домовленостей, Україна у вересні може ввести мораторій на виплату боргу.

Угоду про реструктуризацію має бути укладена за 5-6 тижнів до цієї дати, відзначають аналітики, - щоб була можливість переконати якомога більше власників облігацій прийняти умови, завершити обмін боргових зобов'язань.

Таким чином, реальним дедлайном для угоди з кредиторами для України є середина серпня.

Україна може оголосити мораторій на виплату частини державного боргу. Таку можливість уряд отримав згідно із законом, який набрав чинності з 17 червня. Він дає Кабміну право припиняти виплату зовнішніх боргів приватним кредиторам до 1 липня 2016 року.

У разі рішення Києва вести мораторій, буде зафіксований технічний дефолт. Інші власники облігацій після закінчення 10 днів зможуть вимагати дострокового погашення Україною зобов'язань перед ними. Це автоматично загрожує погіршити ситуацію з боргом "Путіна-Януковича" в $ 3 млрд перед РФ, повернення якого має відбутися в грудні.

Згідно з домовленостями з МВФ, Київ повинен заощадити понад $ 15 млрд за 4 роки, у тому числі в нинішньому році - $ 5,2 млрд. Зараз Мінфін наполягає на списанні приблизно 40 відсотках від основної суми боргу. Кредитори, в свою чергу, наполягають, що скорочення основної суми боргу не потрібно.