UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українська економіка може «піти в круте піке» за кілька місяців – FT

ZN.UA вже розповідало читачам про серйозні проблеми в економіці воюючої країни.

Осінь стане складним часом для української економіки, прогнозує Financial Times. Попри на домовленість про відстрочку міжнародного боргу на два роки, країна в умовах війни може зіткнутися з браком коштів, який буде важко поповнити.

Через війну щомісячні витрати збільшилися з $250 млн у лютому до $3,3 млрд у травні. Чисті резерви за п’ять місяців скоротилися з $19 млрд до $12,9 млрд.

Якщо масштабне зростання військових витрат збережеться на теперішньому рівні, восени фінансову ресурси України можуть вичерпатись, і без західної підтримки економіка ризикує «піти в круте піке».

Уряд вже скоротив в видатки на повсякденні послуги, спрямувавши кошти на військові потреби. Але цього може виявитися замало.

Професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городниченко наголошує, що Україні доведеться адаптуватися до того, що війна не закінчиться швидко:

«Щось має відбутися всередині країни – або підвищити податки, або скоротити витрати, якщо це не критично. Усі думали, що війна скоро закінчиться. Але це триватиме місяці, якщо не роки».

Додаткові податки на підприємства можуть призвести до їхнього банкрутства, що посилить гуманітарну кризу, вважає директорка Центру економічної стратегії Марія Репко.

Експертка також зазначила, що без іноземної підтримки продовжувати бойові дії буде неможливо.

Водночас іноземний банкір, який співпрацює з українською владою, у розмові з журналістами наголосив, що іноземна допомога Києву недостатня та надто повільна, а зобов’язання навпаки дуже великі.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна отримала 12,7 млрд фінансової допомоги з обіцяних $38 млрд.

Інвестиційний директор британської керівної компанії Abrdn Віктор Сабо вважає, що можливості українського уряду дуже обмежені. Київ може опинитись у ситуації, коли доведеться обирати, кому платити зарплатню.

«Якщо вони спалять свої резерви, їм доведеться вирішувати, платити солдатам чи медсестрам. У них будуть проблеми з управлінням школами та лікарнями. Це катастрофа», - підсумував він.

Читайте також: The Economist не зміг оцінити курс гривні до долара в липні

До листопада ми матимемо інфляцію у 75%, обмінний курс у 45 гривень за долар, неймовірні борги та стрімке скорочення валютних резервів. Але в уряді досі не визнають, що в нас серйозні проблеми з економікою. Юлія Самаєва розказує про це у статті «Економіка воєнного часу чи економіка кризи?».