UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна припиняє застосування Меморандуму з Білоруссю щодо боротьби з відмиванням доходів: які наслідки це тягне для спільниці РФ

Білорусь де-юре втрачає для України статус благонадійної держави та переходить у статус країни, діяльність якої є підозрілою.

У вересні Україна зупиняє у застосуванні з Білоруссю дії Меморандуму щодо співробітництва в сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму. Як нагадують в Державній службі фінансового моніторингу України, попередження про це, згідно з процедурою, Україна надіслала ще 25 березня 2022 року.

"Відповідно до умов Меморандуму, його дія припиняється через 6 місяців з дати отримання повідомлення від Держфінмоніторингу, тобто із 26 вересня 2022 року", - зазначають в Службі фінмоніторингу.

Відповідно, Білорусь де-юре втрачає для України статус благонадійної держави та переходить у статус країни, діяльність якої у відповідній сфері є підозрілою.

Читайте також: Україна заблокувала фінансові операції 7 тисяч проросійських компаній, які могли фінансувати війну

Нагадаємо, що попри формальне завершення дії двостороннього документа у сфері боротьби з відмиванням злочинних коштів, де-факто такий статус для України Білорусь набула після початку війни.

Зокрема, у березні 2022 року Держфінмоніторингом було сформовано та затверджено пріоритети діяльності на період воєнного стану, які охоплюють роботу із суб’єктами фінансового моніторингу, зокрема в частині організації виявлення підозрілих фінансових операцій, пов’язаних з РФ та Білоруссю.

Держфінмоніторингом надано суб‘єктам первинного фінансового моніторингу рекомендації в яких особливий акцент був зроблений на фінансуванні військовій агресії з боку РФ та Білорусі.

Читайте також: В Україні заморожено кошти на 355 банківських рахунках через підозру у фінансуванні проросійських структур

Наголошено на ризиках використання окремих юридичних осіб, у тому числі неприбуткових організацій та низки політичних партій проросійського та лівого спрямування, діяльність яких призупинено, а також громадян, які мали/мають реєстрацію/громадянство РФ, Білорусі, або інших пов’язаних з ними осіб.

У травні Держфінмоніторингом було підготовлено для суб’єктів первинного фінансового моніторингу рекомендації, зокрема, в частині виявлення підозрілих фінансових операцій, пов’язаних з країною-агресором та Білоруссю. А також - направлені для використання в роботі індикатори ризиковості операцій та клієнтів з РФ та Білорусі.

З початку війни у співпраці з правоохоронними органами були виявлені схеми можливого фінансування діяльності проросійських структур та терористичних організацій. Станом на 1 вересня 2022 року Держфінмоніторингом зупинено кошти в еквіваленті близько 3,54755 млрд гривень на 1361 банківському рахунку.

Також, в березні Держфінмоніторингом було направлено звернення до FATF та Егмонтської групи підрозділів фінансової розвідки з метою санкціонування Республіки Білорусь у зв’язку зі сприяння нею агресії РФ щодо України. Листи стосуються включення РБ до чорного списку FATF та відключення від захищеного сайту Егмонтської групи та виключення з її членів.

Нагадаємо також, що Бюро економічної безпеки розшукало та арештувало активів Російської Федерації та Республіки Білорусь на понад 30 млрд грн. Читайте про це в матеріалі Христини Зелінської - "Велика конфіскація: які російські активи перейдуть Україні".