UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна хоче отримати «письмові» гарантії збереження транзиту після запуску «ПП-2» – Єрмак

Голова ОПУ пропонує включити питання російського газопроводу до порядку денного нормандського саміту як таке, що «має відношення до безпеки».

Україна наполягає на документальному закріпленні міжнародних гарантій збереження транзиту газу через українську ГТС після запуску «Північного потоку-2», заявив на форумі Ялтинської європейської стратегії-2021 (YES) голова ОПУ Андрій Єрмак.

«І під час зустрічі з федеральною канцлеркою (Ангелою) Меркель, і під час візиту президента (Володимира) Зеленського у Вашингтон ми дійсно почули, особливо від американської сторони, про конкретні кроки, які буде зроблене в разі настання «часу Ч». Але ми все ж чекаємо, що це ляже «на папір»», - зазначив він.

На думку Єрмака, питання «Північного потоку-2» і транзиту російського газу територією України мають стати предметом обговорення в нормандському форматі як такі, що стосуються безпеки України.

«Ми розглядаємо питання «Північного потоку» виключно як питання загальної безпеки України. (...) І тому ми вже кілька разів, я говорю про це з колегами під час відеоконференцій нормандського формату, ми вважаємо абсолютно логічним додати до важливих питань припинення вогню, загального врегулювання конфлікту, до нормандського формату - розгляд і цих питань», - додав він.

Низка вітчизняних політиків і дипломатів вважають, що транзит газу територією України - один з вагомих факторів, що стримують Росію від повномасштабної війни проти України, оскільки внаслідок бойових дій постраждає ГТС.

У Німеччині переконані: у такого сценарію розвитку подій набагато більше обмежувачів. Однак, на думку Єрмака, РФ вже використовує збудований, але не запущений газопровід як зброю проти України.

«Ми вважаємо, що вже сьогодні можна говорити про те, що Росія почала використовувати Nord Stream як зброю проти України. Якщо мали можливість вчора побачити ціни, за даними біржі IC Future під час торгів ціна жовтневого ф'ючерса на газ на індекс TTF перевищила 700 доларів за тисячу кубометрів на максимум, досягнувши 57,25 євро за мегават/год», - пояснив голова ОПУ.

Зазначимо, головним чинником зростання ціни на газ в Європі є низький рівень запасів газу в підземних сховищах за обмеженого надходження газу трубопроводами і в зрідженому вигляді. Зростання не зупинили навіть новини про завершення будівництва «Газпромом» «Північного потоку-2».

«Ми вважаємо, що підвищення цін, яке ми бачимо зараз на ринку, є наслідком фактично спеціальної кампанії з боку «Газпрому», який просто обмежує поставки газу в Європу», - заявив керівник НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

Читайте також: Росія готова продовжувати транзит газу через Україну після запуску "Північного потоку-2", але з умовою

У «Нафтогазі» переконані, що «Північний потік-2» не працювати на комерційній основі. Росія може провести пробний пуск газу, щоб переконатися в працездатності труби, але без сертифікації на комерційній основі газопровід працювати не зможе.

Німеччина і США декларують готовність ініціювати нові санкції проти Росії, якщо після запуску «СП-2» Кремль спробує залишити Україну без транзиту. Україна скептично ставиться до обіцянок, продовжуючи вимагати конкретних гарантій на найближчі роки, і домагатися зупинки геополітичного проєкту Кремля.

25 серпня Вищий земельний суд Дюссельдорфа виніс рішення, яким визнав: дія газової директиви ЄС поширюється на споруджуваний російський газопровід «Північний потік-2». Це означає, що доставка і транспортування газу повинні бути розділені, а оператор Nord Steam 2 - стати незалежним від «Газпрому».

Що означає рішення німецького суду для України? Які дії треба розпочинати Києву, щоб створити додаткові проблеми «Газпрому»? Читайте в статті Михайла Гончара «Оператор газопроводу «Північний потік-2» програв суд в Німеччині» у ZN.UA.