UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Єврокомісії підтвердили інформацію DT.UA про підписання газової угоди між Україною та Словаччиною

Оператори ГТС України та Словаччини уклали угоду про інтерконнект.

Віцепрезидент Європейської комісії Марош Шефчович підтвердив інформації від джерел DT.UA про те, що новий український газотранспортний оператор ТОВ "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) і оператор словацької ГТС Eustream уклали міжоператорську технічну угоду (interconnection agreement).

"Я вітаю interconnection agreement, укладену між Україною і Словаччиною і рішуче підтримувану Єврокомісією. Всі частини для транзиту газу українським маршрутом зараз на місці. Відмінна новина для енергетичної безпеки Європи", – твітнув Шефчович у вівторок.

Напередодні генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон повідомив, що попрямував з Відня, де проходили російсько-українські газові переговори, до Брюсселю для своєчасного підписання міжоператорської угоди з Eustream на підставі європейських правил.

Раніше ОГТСУ підписав аналогічні угоди з операторами ГТС Угорщини, Польщі, Румунії, Молдови та Росії.

Раніше джерело DT.UA у НАК "Нафтогаз" повідомило про те, що Україна і Словаччина угоди про інтерконнект.

Як повідомлялося, 30 грудня НАК "Нафтогаз України" і російський "Газпром" підписали договори про транзит газу і врегулювання взаємних претензій.

Термін дії транзитного контракту – п'ять років з можливістю його продовження ще на 10 років на аналогічних умовах. Російський "Газпром" зобов'язався забезпечити мінімальне завантаження української ГТС в обсязі 65 млрд кубометрів газу в 2020 році, і "проганяти" через неї не менше 40 млрд кубометрів у наступні чотири роки.

Ще до підписання контракту його умови були відомі DT.UA. Складнощі у реалізації контракту можуть виникнути через те, що словацький оператор ГТС EUSTREAM досі не уклав транзитний контракт із "Оператором ГТС України". Крім того, учасником контракту знову є "Нафтогаз". І НАК буде змушений щодня закладати потужності на транспортування газу, а оператор ГТС робити підтвердження – на цю процедуру в України буде не більше 15 хвилин.

30 грудня сторони підписали мирову угоду, згідно з яким "Нафтогаз" відмовився від судових претензій до "Газпрому" щодо 7,4 млрд доларів штрафу, що був виписаний російському монополісту Антимонопольним комітетом України, а також погодився відкликати новий позов до "Газпрому" на 12,25 млрд доларів. У свою чергу, "Газпром" виплатив "Нафтогазу" 2,9 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Детальніше про газові домовленості читайте у статті Олексія Кучеренка "Новий "транзитний котракт": чия і в чому вигода?".

Детальніше, про що домовилися з транзиту газу Україна і Росія, читайте в статті Михайла Гончара "Sic transit" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".