Голова комісії з питань ЖКГ і ПЕК, депутат Київради Володимир Бондаренко у коментарі DT.UA заявив, що міжнародний інвестиційний конкурс по "Київенерго", який міська влада має підготувати протягом цього року, дасть можливість вибрати гідну компанію, що надає якісні комунальні послуги.
За його словами, виходячи з того, що "Київенерго" забезпечує столицю електричною і тепловою енергією, поєднуючи процеси виробництва, транспортування й збуту енергоресурсів, експлуатує практично всі енергетичні об'єкти, що знаходяться у столиці (за винятком Дарницької ТЕЦ), місто повністю залежить від цього монополіста.
"Створивши енергетичний холдинг, куди ввійшли найпотужніші комунальні підприємства, "Київенерго", "Київводоканал", "Київгаз", об'єднали все під одним дахом, тобто в одних руках. Контролювати фінансово-виробничі відносини між цими структурами стало досить важко, а після передачі частини холдингу (активів "Київенерго") у користування ДПЕК - практично неможливо. Хазяїн що хоче, те й робить", - заявив Бондаренко.
При цьому депутат наводить кілька прикладів з найбільш актуальної сфери - теплопостачання, за яке зараз люди викладають кругленькі суми.
"Я запитав дані щодо розрахунків за тепло в однотипних будинках з лічильниками і без них. Різниця приголомшила: від 24 до 30% не на користь останніх. Та й із самими лічильниками була проблема. Навіть після того, як їх нарешті встановили (близько 4,5 тис. штук), брати до себе на баланс не поспішали і далі рахували не за показниками приладів обліку. Самі ж прилади навіщось купували дуже дорогі. До того ж вартість встановлення майже дорівнювала ціні лічильника. Були непорозуміння і з ЖБК, ОСББ. Деякі з них мають у підвалах свої теплопункти, тобто власні бойлери. Однак, коли пішли прямі договори з "Київенерго", їм почали надходити квитанції за лічильником і за електроенергію, і за гарячу воду. Людям треба повернути гроші за переплату, як і за недогрів. Місту теж не завадило б заплатити за користування комунальним майном", - заявив Бондаренко.
На його думку, саме через ці й багато інших причин слід переглянути чинний договір.
"Місту потрібна прозора система надання комунальних послуг і економічно обґрунтовані тарифи на них", - наголосив депутат.
У той же час, на думку секретаря Київради Володимира Прокопіва, який дав інтерв'ю DT.UA , позиція міської влади стосовно "Київенерго", яке, по суті, належить Києву, але оперативний контроль над яким здійснює команда Ахметова, є чіткою: всі ключові підприємства, які забезпечують життєдіяльність міста, мають перебувати під контролем міста.
"Не можуть підприємства, від яких залежить кожен киянин, бути у приватних руках і залежати від чиєїсь примхи. Виключно - власність міської громади чи принаймні повний контроль", - наголосив він.
"Проблема, яку ми маємо з "Київенерго", - це тема окремої розмови, а можливо, навіть не однієї. Ситуація надзвичайно складна. Маємо з цього приводу величезну кількість напрацювань, велику роботу ще треба провести. Але незабаром закінчуються договори концесії щодо "Київенерго", і ви побачите конкретні кроки міської влади у цьому напрямі. Я хочу вірити, що КМДА це вдасться. Якщо для цього знадобиться допомога Київради та депутатського корпусу - я її забезпечу", - заявив Прокопів.
Нагадаємо, як пише у своїй статті "Комунально-договірний "розводняк": як це роблять у "Київенерго" Олександр Карпець, психоз, який "Київенерго" нагнітає навколо "якнайшвидшого" укладання договорів, є нехитрим способом структур Ахметова для "забивання" пропускної спроможності розподільних мереж своєю клієнтурою, щоб потім туди можна було під цим пристойним приводом не пускати інших постачальників.
"Структура Ахметова зміцнює "монопольку" під носом в Антимонопольного комітету та влади, яка обіцяла деолігархізувати наше суспільство. Виходить, що "Київенерго" діє з мовчазної згоди влади? А жителі-клієнти, піддаючись істерії та елементарному боягузтву, давляться в чергах, підписують кабальні договори та, самі того не розуміючи, допомагають Ахметову", - йдеться у статті.
На його думку, держава при цьому не просто самоусунулася, а й активно обслуговує інтереси монополій, що чревате дуже складними соціальними наслідками, особливо в нинішніх умовах.
Детальніше про проведення конкурсу з передачі в управління "Київенерго" читайте у статті Тетяни Кириченко "Кочегар не може наживатися на власникові котельні" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".'