В проекті державного бюджету на 2017 рік з надмірним оптимізмом заплановані надходження в десятки мільярдів гривень за статтями, які з великою ймовірністю не будуть виконані з політичних причин.
Про це у своїй статті для DT.UA пише директор і експерт з питань антикорупційної і бюджетної політики Фонда "Відкрите суспільство" Іван Сікора. За його висновками, від ненадійних дохідних статей бюджету уряд очікує надходження, в загальній складності, більш ніж 86 млрд грн.
Так 17,1 млрд грн планується отримати від приватизації, чого навряд чи слід очікувати, враховуючи кризову ситуацію в економіці, знецінення активів, провал подібних очікувань в попередні роки і відсутність затвердженого плану приватизації.
10,5 млрд грн очікують надходжень від спецконфискації майна корупціонерів, малоймовірність яких, за словами експерта, пов'язана зі спробами зірвати е-декларування, все ще не прийнятим Радою законом про спецконфискацію, практикою доведення до суду поодиноких справ корупціонерів, а також повільною реформою судової та правоохоронної систем.
"Показово, що станом на 1 вересня 2016 р. фактично отримано тільки 148,7 тис. грн при річному плані в 7,7 млрд", – вказує автор.
17,5 млрд грн Кабмін очікує отримати від діяльності держпідприємств (збільшення на 6,5 млрд грн), що може стати реальністю тільки в разі ефективної реформи корпоративного держсектору, який сьогодні використовується в якості джерела тіньових надходжень.
Найбільші сподівання уряд покладає на трансферт від Нацбанку (41 млрд грн очікуваних надходжень), невиправданість яких аналітик пов'язує із заявою глави НБУ про його очікуваного прибутку за 2017 рік у розмірі 31,2 млрд грн (на 10 млрд менше).
"Навіть якщо припустити, що НБУ вийде на нинішній показник в 38 млрд грн, бюджет недоотримає 3 млрд надходжень", – підкреслює Сікора.
На думку експерта, підсумком завищених очікувань частини бюджетних надходжень стане недофінансування та перекладання частини витрат на місцеві бюджети.
Ситуація ставить під загрозу недофінансування ряд бюджетних програм, зокрема – Фонду регіонального розвитку, потреб енергоефективності, а також розвитку та утримання мережі автомобільних доріг загального користування.
Кабінет міністрів України на позачерговому засіданні затвердив і передав на друге читання до Верховної Ради проект державного бюджету на 2017 рік без зміни макропоказників.
Макропоказники проекту бюджету передбачають зростання ВВП в 2017 році на 3-4%, інфляцію на рівні 8,1%, рівень безробіття 8,6%, прогнозний рівень держборгу 66,8% ВВП і курс гривні на рівні 27,2 грн за $ 1.
Раніше міністр соціальної політики Андрій Рева повідомив, що для забезпечення підвищеннямінімальної заробітної плати до 3200 гривень на місяць дохідна частина бюджету має бути збільшена ще на 38 мільярдів гривень.
Детальніше про проблеми державного бюджету на 2017 рік читайте у статті Івана Сікори "Держбюджет-2017: як запобігти популізму та політичній корупції" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".