UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Ємені фермери вирощують все більше наркотиків замість інших агрокультур, посилюючи продовольчу кризу

У країні гостра нестача води - як через зруйновану війною водну інфраструктуру, так і через посуху.

Фермери в Ємені, де доволі посушливий клімат, виснажують і так невеликі обсяги ґрунту заради вирощування наркотичної речовини під назвою «кат», передає Reuters.  

Рослина «кат» поширена в районах Сомалійського та Аравійського півостровів: там її жування є соціальним звичаєм протягом тисяч років. У 1980 році ВООЗ визнала кат наркотиком, який може призвести до психологічної залежності.

Жувати кат — це національна розвага в Ємені, а попит на нього — одна з небагатьох стабільних речей у країні, яку сім років роздирає війна, руйнуючи економіку та спричиняючи гуманітарну кризу, внаслідок якої мільйони людей в країні голодають.

Кат може надавати втричі більший дохід, ніж будь-яка інша агрокультура, але стабільний грошовий потік має високу ціну: гірка на смак рослина потребує глибокого зрошення та непропорційного використання води, що загострює проблему нестачі води в Ємені.

Водна інфраструктура Ємену значно постраждала внаслідок бойових дій, що залишило мільйони людей без безпечної питної води та води для вирощування сільськогосподарських культур. Традиційна терасова система землеробства, яка використовувалася як джерело їжі та засобів до існування в посушливій і гірській країні Аравійського півострова, занепала.

Фермери в Аль-Хавері та Байт-аль-Дхафіф, селах за межами столиці Сани, де вирощували фрукти та зернові культури, тепер садять кат на нових терасах, побудованих із ґрунту, викопаного з полів внизу, залишаючи позаду пустку величезних ям.

На фоні невизначеності війни вирощування кату має переваги, оскільки для отримання врожаю потрібно лише кілька місяців. Плодові дерева починають плодоносити лише через кілька років. Урожай кату збирають кілька разів на рік, а фруктів – лише раз на рік.

Через зміни клімату єменські фермери все менше сподіваються на опади. Водоносний горизонт басейну Сани швидко виснажується, а фермери в Аль-Хавері кажуть, що вони бурять 550 метрів, щоб досягти ґрунтових вод, у Бейт-ель-Дафіфі – до 1000 метрів.

Читайте також: У Кенії через посуху загинули сотні слонів, зебр та інших травоїдних

За останні кілька років у Ємені спостерігалися посухи, які чергувалися з сильними дощами, що спричиняло раптові повені, які не поповнювали водоносні горизонти.

В одному нещодавньому звіті прогнозується, що температура в Східному Середземномор’ї та на Близькому Сході зростатиме майже вдвічі швидше, ніж у середньому по всьому світу, із загальним потеплінням до 5 градусів Цельсія або більше до кінця століття. Звіт, підготовлений Інститутом Кіпру, має бути представлений на кліматичному саміті COP27.

Як сільське господарство впливає на клімат і чому невдовзі від цього страждатиме, пояснює Анна Даниляк у статті «Агровиробництво vs зміна клімату: хто кого?!»