UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Фонді держмайна запропонували змінити стратегію приватизації

Голова ФДМ хоче продавати об'єкти малої приватизації через ProZorro та залучати до продажу великих об'єктів радників з міжнародним досвідом.

Глава фонду державного майна Ігор Білоус виступив з пропозицією змінити стратегію приватизації державних активів, розділивши процеси продажу об'єктів "малої" і "великої" приватизації.

В інтерв'ю для DT.UA Білоус розповів, що підготовлений ФДМ законопроект про приватизацію передбачає визначення вартості об'єктів без допомоги оцінювачів, а також використання системи ProZorro.

"Суть нової стратегії зводиться до того, що вся приватизація ділитиметься на малу й велику. Об'єкти малої приватизації продаватимуться через систему "ProZorro. Продажі", до якої підключено електронні майданчики (біржі). Стартові ціни на об'єкти малої приватизації мають формуватися на основі заявок біддерів, тобто потенційних покупців. Фонд повідомляє, що такий-от об'єкт буде виставлений на приватизацію, надсилайте свої пропозиції, за якою ціною ви готові його купити. Потім система "ProZorro. Продажі" аналізує ці пропозиції, виводить медіану (середнє значення, щоб не піти на поводу в компаній-одноденок із завищеними цінами) і виставляє стартову ціну", - розповів він.

За словами голови ФДМ, на сьогодні при визначенні вартості держмайна склалася практика, за якої оцінювачі свідомо завищують ціни, щоб не втратити ліцензії.

Білоус наголошує, що вся нинішня політика держави полягає в тому, щоб продавати якомога дорожче, навіть якщо бажаючих придбати об'єкт за запропонованою ціною гарантовано не буде, що і стало причиною непродажу багатьох об'єктів (зокрема – ОПЗ).

"Тому нова стратегія приватизації - без участі оцінювачів, які в цей час не можуть працювати, не озираючись на прокуратуру та на методику оцінки, затверджену урядом. Ця система діє 25 років, і вона застаріла, немає сенсу пропонувати змінити цю методику, тому що вона знову буде неефективною, коли ми зіштовхнемося з дійсністю та реальними покупцями", - вказує голова фонду.

У той же час, для "великої приватизації" в Фонді підготували інші правила, що передбачають, зокрема, використання інституту радників.

"Для великої приватизації ми передбачили інші правила - запроваджуємо таке поняття, як радник. Зазвичай це великі світові інвестбанки або аудиторські компанії, мета яких полягає в оцінці стану об'єкта і його реальної вартості, підготовці до продажу та пошуку інвесторів. Простіше кажучи, радник доводить процес до фіналу - до продажу. Це саме те, що потрібно у великих угодах, і це саме те, чого ФДМ самотужки забезпечити не може", - зазначив Білоус.

Згідно із запропонованим механізмом, співробітники ФДМ будуть готувати до продажу невеликі об'єкти в значній кількості, в той час як багатомільярдні угоди з продажу великих активів будуть готувати досвідчені фахівці з міжнародним досвідом роботи.

Читайте також: Гройсман обговорив з головою ЄБРР приватизацію ОПЗ

Раніше Юлія Самаєва у своїй статті для DT.UA писала, що за минулий рік державні структури зуміли передати в розпорядження Фонду держмайна всього 10% активів, які планувалося приватизувати.

Детальніше про проблеми процесу приватизації читайте в інтерв'ю глави ФДМ Ігоря Білоуса для DT.UA у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".