Питання нового контракту на транзит російського газу через територію України не буде обговорюватися з Францією та Німеччиною на нормандській зустрічі. Про це повідомив виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко в ефірі телеканалу ICTV увечері 18 листопада.
"Мені не відомо, чесно кажучи, щоб була якась конкретна робота в нормандському форматі переговорів про газ. Я так чув висловлювання пана Пристайко (міністр закордонних справ України - ред.), який говорив, що хоча російська сторона намагалася нав'язати газові питання в нормандському форматі, від цього вдалося, скажімо так, відбитися. Тобто цей шантаж з боку Росії не пройшов", - заявив він.
Нагадаємо, що "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нової або продовження чинного договору, термін дії якого закінчується 1 січня 2020 року. Зміст пропозицій поки що не розголошується, проте президент РФ Володимир Путін уже заявляв, що Кремль розраховує на відмову "Нафтогазу" від судових претензій до "Газпрому". У тому числі, від 3 млрд доларів, які Стокгольмський арбітраж зобов'язав російського монополіста виплатити української компанії.
Раніше, 2 листопада, "Нафтогаз" подав до Стокгольмського арбітражу ще один позов до "Газпрому" на 12 млрд доларів, з яких 2 млрд – це недоотриманий плата за транзит газу, а 10 млрд - компенсація на випадок відмови "Газпрому" від використання української ГТС.
На зустрічі 28 жовтня учасники переговорів щодо транзиту газу з Росії до ЄС через ГТС України не досягли якихось предметних домовленостей.
19 вересня представники "Нафтогазу" і "Газпрому" попередньо домовилися про початок предметних переговорів щодо контракту з транзиту газу з РФ до ЄС через ГТС України. Українська сторона передала росіянам дорожню карту анбандлінгу і проекти договорів про транспортування газу через ГТС України і про взаємодію між операторами суміжних газотранспортних систем. Росіяни вперше допустили можливість співпраці з "Нафтогазом" за європейськими правилами з 1 січня 2020 року.
Раніше керівництво "Газпрому" висловлювало готовність без консультацій продовжити договір, укладений у 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.
Детальніше про результати зустрічі, переговорні позиція сторін і перспективи укладення контракту читайте в матеріалі Алли Котляр "Транзитний контракт: Чим договір відрізняється від домовленості" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".