UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тяжкохворі українці отримуватимуть безплатне лікування зарубіжними інноваційними препаратами

На шляху до світової медицини в Україні стоїть не лише закони в галузі медицини, але й Податковий та Митний кодекси.

Найближчим часом ВРУ розгляне проєкт закону № 5736, який гармонізує національне законодавство із законодавством Європейського Союзу та дозволить тяжкохворим українцям отримуватимуть лікування інноваційними препаратами абсолютно безплатно. Відповідний проєкт внесено до порядку денного Верховної Ради.

Інноваційні препарати - це ліки, які перебувають на стадії проходження клінічних випробувань. У даному контексті також йдеться про препарати, які не були зареєстровані в Україні.

Законом передбачене застосування незареєстрованих лікарських засобів, що дозволені до використання за відповідними показаннями або щодо яких було розпочата щонайменше II фаза клінічних досліджень (випробувань) у США, країнах Європейської економічної зони, Австралії, Канаді, Японії, Великобританії, Ізраїлі або Швейцарській конфедерації та стосовно яких є інформація про безпеку та ефективність, якої достатньо для оцінки співвідношення "користь/ризик".

Реалізація законопроєкту забезпечить:

Отримати відповідні медикаменти можна буде лише за умови, якщо пацієнт безперервно вживав ці ліки під час клінічного випробування і вже завершив участь у ньому. Також пацієнт зможе отримати незареєстрований в Україні препарат лише після власної письмової згоди.

Очікується, що найближчим часом ВРУ розгляне також інший важливий проєкт закону № 5737 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо врегулювання питання надання пацієнтам лікарських засобів зі співчуття, який є невід’ємною частиною функціонування програми підтримки тяжкохворих в Україні. Також законопроєктом № 5737 передбачене звільнення пацієнтів від оподаткування за отримані безоплатно інноваційні ліки.

Нагадаємо, на сьогодні в Украні вже доступні інноваційні ліки проти коронавірусу.

Лише одна з 10 тис. відкритих ученими молекул має шанс перетворитися на ліки й дійти до свого споживача. Адже перш ніж перетворитися на таблетку або ампулу, знайдена сполука проходить довгий шлях. Необхідно обов'язково вивчити її ефективність, спочатку - на культурах клітин, моделях, потім - на тваринах, після цього слід перевірити, як препарат може вплинути на весь організм, вивчити токсикологічні властивості. Читайте про це на ZN.UA в матеріалі Євгенії Соколової - "Іновації, доступні кожному".