UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сербія та Угорщина добудували газопровід для отримання російського газу в обхід України

Газ ним Будапешт почне отримувати з 1 жовтня.

Сербія та Угорщина добудували і підключили до угорської ГТС газопровід-перемичку, що дозволяє отримувати російський газ в обхід України, по трубі «Турецький потік». Поставки мають розпочатись 1 жовтня.

Про з'єднання трубопроводу на кордоні з Угорщиною 4 червня повідомили державна сербська Srbijagas і угорська компанія FGSZ, інформує телеканал N1 Info.

Генеральний директор Srbijagas Душан Баятович привітав завершення робіт, заявивши, що Сербія, нарешті, вирішила питання отримання іншого маршруту постачання газу, не лише через Україну.

«У Сербії ніхто більше не замерзне, і ціна на газ для домогосподарств також не зміниться з осені», - цитує Баятовича «Європейська правда».

Добудова лінійної ділянки протяжністю 15 км - частина першого етапу створення перемички між Сербією і Угорщиною потужністю 6 млрд кубометрів на рік. Розширення до потужності 8,5 млрд кубометрів відкладено з жовтня 2022 року на жовтень 2023 року, пише «Інтерфакс-Україна».

Читайте також: США і Німеччина розробляють план допомоги Україні після введення "Північного потоку-2"

Газопровід «Турецький потік», яким російський газ іде через Чорне море до Туреччини і далі на південь Європи, запрацював у січні 2020 року. Першими газ по ньому отримали Туреччина, Болгарія, Греція, Македонія та Румунія. На початку 2021 року газ за новим маршрутом почали отримуватиСербія, а також Боснія і Герцеговина. Згодом газ «Турецького потоку» через Сербію має дійти до Угорщини та Австрії.

«Балканський потік» є продовженням «Турецького потоку». Минулого року Болгарія і Греція майже весь газ отримували саме за новим маршрутом, а не через Україну.

Росія послідовно грає на зниження транзитної ролі України, будуючи газопроводи в обхід нашої країни («Турецький потік», «Північний потік»). Вітчизняні експерти побоюються, що така політика РФ не лише завдає Україні економічної шкоди, а й розв'язує Кремлю руки для ескалації у Донбасі.

Москва лобіює будівництво «потоків», обіцяючи Європі дешевий газ. Однак, отримавши труби в «ексклюзивне користування», може швидко перетворити «привабливі ціни» на інструмент газового шантажу. Не допустити такого розвитку подій може повна імплементація Третьої газової директиви ЄС, яка забезпечує конкурентні умови для всіх користувачів газопроводів.

Докладніше про перспективи України читайте в статті Юрія Ніколова і Олени Поканевич «Як посилити позиції України в ситуації з «Північним потоком-2»» у ZN.UA.