Російський "Газпром" збільшив транзит газу через трубопровід OPAL, що приймає на територію Німеччини газ з "Північного потоку", пише російське видання "Ведомости" з посиланням на дані оператора OPAL Gastransport.
Так, 2 серпня, після піврічної заборони "Газпром" знову отримав доступ до 40% потужностей газопроводу. В результаті його завантаження зросло більш ніж на чверть – з 56 млн до 71,5 млн куб. м на добу.
Наголошується, що знизилася заявка на транзит російського газу через Україну до Словаччини.
Розблоковані потужності "Газпром" купує на щоденних аукціонах. За підсумками відновлення торгів у перший же день нові потужності були використані на 44,3%, свідчать дані OPAL Gastransport. 1 серпня середнє завантаження трубопроводу було 2,337 млн куб. м на годину. Разом з початком нової газової доби (6 годин ранку) 2 серпня воно зросло до 2,976 млн куб. м на годину і залишалося такою протягом всього дня.
Таким чином, в добовому вираженні завдяки викупленим на аукціоні потужностям транзит газу через OPAL повинен збільшитися на 15,3 млн куб. м. Якщо потужності будуть викуплені повністю, додатково через газопровід можна прокачати 33,3 млн куб. м на добу, або трохи більше 12 млрд куб. м на рік.
Газопровід Opal потужністю 36 млрд кубометрів з'єднує морський газопровід "Північний потік" з Німеччиною і Чехією. Газопровід дає вихід на ринки Центральної та Східної Європи в обхід України.
Нагадаємо, що Німеччина зняла заборону на доступ "Газпрому" до газопроводу Opal в обхід України.
Повідомлялося, що в жовтні 2016 року Єврокомісія зняла заборону на можливість використання "Газпромом" потужностей газопроводу Opal. Але польські компанії PGNiG і PGNiG Supply & Trading оскаржили це рішення через позов в європейський суд загальної юрисдикції в Люксембурзі, який призупинив рішення Єврокомісії в грудні 2016 року.
Після цього прокачування газу по газопроводу Opal, потужністю 36 млрд кубометрів в рік, скоротилося майже на третину на початку 2017 року.
Суд у Люксембурзі відмовив Польщі і польським компаніям в накладенні обмежувальних заходів, скасувавши своє грудневе рішення.
Як зазначається у статті на сторінках тижневика "Дзеркало тижня. Україна", рішення Єврокомісії розширити доступ "Газпрому" до газопроводу OPAL завдасть значної шкоди не тільки газотранспортним позиціях України, але і стабільності і безпеці газозабезпечення держав Європейського Союзу. Єврокомісія не просто створила прецедент виключення з правил Третього енергопакету, чого "Газпром" послідовно домагався з 2013 р. Рішення Єврокомісії щодо використання трубопроводу-відведення OPAL в інтересах російської газової монополії може стати вінцем (терновим) 18-літнього періоду лібералізації європейського ринку газу.
Докладніше читайте у статті Ганни Лютої "Обпалені "Газпромом".