Російський 3 почав процес розриву договорів на постачання і транзит газу з українським "Нафтогазом". Такий крок, вірогідно, має стати ще й інструментом тиску на ЄС з метою проштовхнути побудову нової російської "труби".
Про це на сторінках австрійського видання Der Standard пише оглядач Андре Баллен.
Він нагадує, як "Газпром" заморозив заплановане на березень відновлення поставок блакитного палива в Україну, що змусило Київ терміною почати надзвичайні заходи економії, попри зовсім не весняну погоду. Але те, що здається помилкою, зробленою від безвиході, насправді може виявитися цілком продуманим кроком російського енергетичного гіганта. Вірогідно, російська компанія намагається збільшити тиск не лише на Україну, а й на Європу.
"Велика частина російського газу надходить в ЄС через українську ГТС. "Газпром" недвозначно демонструє, що збирається з цим покінчити у найближчому майбутньому. І якщо потрібно, Росія навіть готова змиритися з новими санкціями", - йдеться в статті.
У Росії, схоже, розраховують, що це змусить Єврокомісію піти на поступки в питанні побудови "Північного потоку-2", якому Брюссель досі пручається. Потужність другої гілки газопроводу повинна скласти 55 мільярдів кубометрів. Це приблизно половина того, що транспортується через Україну. "Газпром" також хоче добитися створення південного газового коридору через Болгарію за рахунок розширення "Турецького потоку". Таким чином, Москва змогла б продавати Європі свій газ в обхід України.
Нагадаємо, що "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірванняконтрактів в суді. Рішення прокоментував глава "Газпрому" Олексій Міллер.
"Газпром" отримав, але повернув передоплату "Нафтогазу" за газ.Таким чином "Газпром" відмовився з 1 березня поставляти газ "Нафтогазу", що по суті є порушенням рішення Стокгольмського арбітражу.
Детальніше про рішення Стокгольмського арбітражу і можливі наслідки читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".