У Росії не вийде обійтися без газотранспортної системи України, в тому числі і після 2019 року, заявив президент України Петро Порошенко, повідомляється на сайті Президента України.
"Я хочу ще раз наголосити: Росія не обійдеться без української газотранспортної системи в будь-якому випадку, після 2019 року, у тому числі", - сказав президент.
Порошенко зазначив, що Україна готова транспортувати до 150 мільярдів кубів газу на рік по своїй території. Також глава держави впевнений, що Україна отримає $ 4,6 мільярда від Газпрому за рішенням Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма.
"Я хочу підкреслити і заспокоїти всіх українців: кожен долар рішення про $ 4,6 млрд Україна отримає. Я в цьому абсолютно впевнений президент. Ми координуємо дії наших юристів, і в мене не виникає жодних сумнівів у зв'язку з цим", - сказав він.
Він також нагадав, що кожен день затримки виплати Газпромом боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу збільшує суму, яку повинна виплатити російська компанія, як мінімум на півмільйона доларів.
Нагадаємо, що в разі перегляду тарифу на транзит газу по території України, "Нафтогаз" буде претендувати на компенсацію від "Газпрому" в розмірі до 15 млрд доларів.
Голова правління Газпрому Олексій Міллер заявив, що після запуску газопроводів Північний потік-2 і Турецький потік транзит російського газу через Україну впаде в 10 разів.
При цьому "Газпром" заявив, що може зберегти транзит газу через Україну в розмірі 10-15 млрд куб. м в рік, якщо українська сторона доведе "Газпрому" економічну доцільність нового контракту.
Україну не влаштовує пропозиція "Газпрому" щодо транзиту 10-15 млрд куб. м газу на рік до 2020 року, оскільки прокачування такого несуттєвого обсягу збиткове.
Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави.
Раніше Коболєв заявив, що пропозиції "Газпрому" для обговорення з НАК "Нафтогаз України" є неприйнятними та є такими, що перебувають за межею фантазії. За словами Коболєва, на даний час переговори тривають.
5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.
Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" про компенсації за недопоставлені "Газпромом" обсяги газу для транзиту. "Нафтогаз" домігся компенсації в сумі $ 4,63 млрд за недопоставку "Газпромом" узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень в Стокгольмі "Газпром" повинен сплатити $ 2.56 млрд на користь "Нафтогазу".
"Газпром" отримав, але повернув передоплату "Нафтогазу" за газ. Таким чином "Газпром" відмовився з 1 березня поставляти газ "Нафтогазу", що по суті є порушенням рішення Стокгольмського арбітражу. Також російський газовий монополіст продовжує порушувати технічні умови договору про транзит газу через Україну.
"Газпром" відобразил у звітності за 2017 рік резерв на виплати $ 2,6 млрд "Нафтогазу", однак відмовився виконувати рішення Стокгольмського арбітражу до винесення рішення по апеляції яка розглядатиметься в окружному суді у шведському Свеа.
Детальніше про рішення Стокгольмського арбітражу і можливі наслідки читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".