Центробанку Росії не вдалося зупинити обвал рубля, і це свідчить про те, що Кремль більше не контролює російську економіку. Тож йому доведеться ввести жорсткий контроль фінансового ринку за зразком СРСР. Але це може призвести до колапсу, який пережив Радянський Союз на початку 90-х.
Про це пише бізнес-оглядач британського видання The Telegraph Амброз Еванс-Пітчард. Він нагадує, що вчора російський рубль настільки подешевшав, що за 1 євро на міжбанку просили 100 рублів. Це найгірша криза в Росії з часів дефолту 1998 року, яка продовжує посилюватися.
"Ситуація критична. Те, що відбувається, - це нічний кошмар, який ми навіть уявити не могли рік тому", - сказав заступник голови Центробанку Сергій Шевцов.
Прибутковість за дворічними російськими облігаціями скоротилася до 15,4%. А акції найбільшого кредитора Росії "Сбербанка" впали на 18%.
"Якщо підвищення на 650 базових пунктів не поліпшить ситуацію, то це означатиме, що кінець близько. Держава може посилити контроль", - сказав аналітик Capital Economics Нейл Шерінг.
"Повномасштабне закриття депозитів, яке зараз спостерігається в Росії, робить посилення державного контролю неминучим", - сказав економіст BNP Paribas Міхал Дибула.
У Вашингтоні в бідах російської економіки звинувачують президента Володимира Путіна і його вибір пожертвувати добробутом росіян заради політичних амбіцій. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров у відповідь заявив, що США намагаються за допомогою економічного тиску повалити режим Путіна.
"Ми були і в гіршому становищі впродовж нашої історії. І щоразу скрута робила нас лише сильнішими", - сказав Лавров.
Аналітик SwissInvest Ентоні Петерс теж згодний з тим, що влада Росії пожертвувала своїми громадянами і досі заперечує погіршення рівня життя в країні.
"З часів СРСР ми ще не бачили такого впертого заперечення наявності в Кремля економічних і політичних проблем, в той час, як людей приносять в жертву в ім'я православ'я. Росіяни завжди демонстрували витривалість до труднощів, однак рано чи пізно в них урветься терпець", - вважає Петерс.
Тим часом, Кремль покладається на свої державні резерви, за рахунок яких російська влада намагаються загальмувати обвал економіки. Однак експерти попереджають, що дуже серйозні проблеми в Москви виникнуть, коли її валютні запаси зменшаться до 330 мільярдів доларів. Росії доведеться проводити виплати за міжнародними кредитними зобов'язаннями. Цього року їй потрібно виплатити понад 30 мільярдів доларів, і ще 100 мільярдів – в 2015 році. Тож запасів не вистачить на довго.
В цей же час падіння рубля змусило мінфін РФ продавати валютні залишки федерального бюджету. Йдеться про залишки федерального бюджету на рахунках казначейства, пояснили в прес-службі Мінфіну. Раніше видання The Guardian писало, що Росія програла в економічній війні із Заходом.