UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російська шпигунська мережа займається контрабандою технологій з ЄС, попри санкції — FT

Серед «клієнтів» мережі, зокрема, СЗР, «Ростех», Міноборони РФ та «Росатом».

Російська шпигунська мережа купувала технології у компаній ЄС, необхідні для війни РФ проти України попри санкції. Про це повідомляє Financial Times.

Мережа, створена для закупівлі різних товарів — від мікрочіпів до боєприпасів, змогла купити товари у компаній з Німеччини та Фінляндії, попри санкції США, запроваджені в березні 2022 року, як показало розслідування.

Здатність цього закупівельного осередку продовжувати свою діяльність в Європі ілюструє виклики, з якими зіштовхнулися західні уряди, намагаючись заблокувати постачання критично важливих технологій для російського військово-промислового комплексу.

Міністерство юстиції США звинуватило мережу «Серния Инжиниринг» в тому, що вона займалася «надзвичайно чутливими і засекреченими закупівлями» від імені ФСБ РФ, в тому числі для її Управління науково-технічної розвідки.

Серед інших клієнтів мережі — Служба зовнішньої розвідки Кремля, відома як СЗР, державний оборонний конгломерат «Ростех», Міністерство оборони РФ та «Росатом» — державна компанія з атомної енергетики, відповідальна, зокрема, за ядерний арсенал країни.

FT з'ясувала, що російська компанія, підконтрольна тій самій особі, що контролює «Серния Инжиниринг», продовжувала купувати товари у компаній в ЄС.

Корпоративні записи та декларації показують, що «Торговый дом Трейдтулс» зареєстрований за адресою в промисловій зоні Москви, з початку війни РФ проти України придбав матеріалів на 900 тисяч доларів США, включаючи мікрочіпи та товари для промислового виробництва, переважно з ЄС.

Компанія «Трейдтулс» зареєстрована за тією ж адресою, що й «Робин Трейд», яка входить до мережі «Серния», і належить тій самій особі, громадянину Росії Алєксєю Зібірову. Один західний чиновник, ознайомлений з висновками FT, підтвердив, що Зібіров вважається особою, яка «представляє інтерес» через його зв'язки з ФСБ.

Читайте також: Іранські безпілотники, якими РФ атакує Україну, працюють на основі вкрадених західних технологій — CNN 

Комерційні митні записи, доступні у відкритому доступі, підтверджені даними про імпорт, наданими FT професором фінансів бізнес-школи IE в Мадриді Максимом Мироновим, показують, що до квітня 2022 року «Робин Трейд» завезла в Росію товарів на суму $12,2 млн, перш ніж її доходи впали на 90% після запровадження санкцій.

Поки інші частини мережі припинили свою закупівельну діяльність після запровадження санкцій, «Трейдтулс» почала імпортувати верстати з компанії в Німеччині. Митні записи показують, що до кінця 2022 року «Трейдтулс» завезла з Німеччини до Росії 22 тонни обладнання із задекларованою вартістю 554 тисячі доларів США.

Митні записи також свідчать, що «Трейдтулс» придбала у невеликої компанії в Сінгапурі інтегральні плати на суму $253 тисячі. Вони були виготовлені американськими компаніями Analog Devices, Texas Instruments і Altera, а також німецькою — IC-Haus.

Всі ці компанії припинили експорт до Росії, що збільшило потребу російських державних і військових структур у постачанні передової електроніки з третіх країн.

«Трейдтулс» також придбала у компанії з Фінляндії шліфувальні та відрізні диски на суму 3 700 доларів США. Експорт цих товарів до Росії, Північної Кореї та Ірану обмежений урядом Великої Британії, але не заборонений ЄС.

Немає жодних доказів того, що європейські компанії знали, що мають справу з мережею, пов'язаною з російськими спецслужбами. Зібіров не відповів на електронний запит FT про коментар.

Доступ до передової електроніки та верстатів є критично важливим для Росії, щоб підтримувати її військово-промисловий комплекс.

У доповіді Центру нової американської безпеки, опублікованій у жовтні минулого року, йдеться про те, що РФ вдається до прихованого імпорту через чорний ринок або через ланцюжок компаній, призначених для приховування кінцевого споживача. Це схоже на контрабандні програми Північної Кореї та Ірану, які також перебувають під широкими санкціями США.

Електронні листи, перехоплені американською владою і включені до обвинувального висновку Мін'юсту, показали, як у серпні 2020 року одна з компаній мережі отримала від ФСБ оновлення ліцензії, що дозволяє їй «проводити роботи, пов'язані з використанням відомостей, що становлять державну таємницю, аж до рівня "цілком таємно"».

Читайте також: Союзники України готують нові обмеження проти РФ, планують закрити лазівки в санкціях — Bloomberg

У грудні Міністерство юстиції Естонії висунуло звинувачення п'ятьом громадянам Росії, пов'язаним із компанією «Серния», у змові з метою закупівлі технологій військового призначення та подвійного використання для російських оборонних компаній.

Серед них був Вадім Конощенок, якого підозрюють у тому, що він є офіцером ФСБ. Його заарештували естонські прикордонники після спроби перетнути кордон з Росією з електронікою, мікросхемами і боєприпасами американського виробництва, згідно з американським обвинувальним висновком.

Деякі з контрабандних операцій мережі включали технології, які, на думку США, можуть бути використані для розробки гіперзвукової зброї.

Хоча «Трейдтулс» досі уникала західних санкцій, її численні зв'язки з викритою мережею ФСБ були помітні через торговельну діяльність до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що викликає додаткові питання про те, як їй було дозволено продовжувати купувати товари в межах ЄС.

Документи свідчать, що у 2019 році «Трейдтулс» імпортувала товари від двох компаній, зареєстрованих у Великій Британії, Majory LLP та Photon Pro LLP. Минулого року вони потрапили під санкції США за те, що були підставними компаніями в мережі ФСБ.

Одним із двох директорів Photon Pro, згідно з корпоративними документами у Великій Британії, є громадянин Росії Євгєній Грінін, якому в грудні минулого року США висунули звинувачення. Наразі він залишається на свободі, його розшукує ФБР.

Компанія Majory LLP до ліквідації в лютому, контролювалося Андрєєм Захаровим, якого США також звинувачують у створенні підставних компаній для імпорту технологій всупереч західним санкціям.

Згідно з реєстраційними даними РФ, «Трейдтулс» зареєстрована за тією ж адресою в Москві, що й технологічна компанія, співвласником якої є Захаров, — «НТЦ Веллинк». Ця компанія брала участь у російських урядових тендерах для особливо важливих державних установ, включаючи Федеральну службу охорони, яка відповідає за особисту безпеку Путіна.

«Ще до російської агресії в Україні їхній спосіб дій полягав у контрабанді товарів і спробах знайти людей, готових перевезти ці товари через кордон. Наші служби безпеки відстежували це протягом останніх 10-15 років. Ця діяльність посилюється», - сказав FT естонський міністр, відповідальний за санкції Еркі Кодар.

Представник Міністерства фінансів США Браян Нельсон нещодавно відвідав Швейцарію, Австрію, Італію і Німеччину, аби попередити, що Москва продовжує обходити експортний контроль і купувати сучасне обладнання.

Читайте також: Лідери G7 застерегли треті країни від підтримки війни Росії в Україні

Кожен ввезений у РФ китайський або американський чип і напівпровідник, кожна поставлена в країну-агресорку пральна машина означають, що в росіян з'явилася ракета, яка може вбити українську дитину, і високотехнологічна начинка у гвинтокрила або танка, які вбиватимуть наших солдатів. Але що роблять Київ та його західні партнери, аби не допустити ввезення до РФ високотехнологічної продукції? Про це – у статті Володимира Кравченка "Забити наглухо чорний хід: як заборонити Росії обходити санкції".