UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ринок сільгоспземлі в Україні: незважаючи на війну, ціни зросли

Однак реальна ціна вища, ніж та, що декларується.

Понад 145 тисяч договорів купівлі-продажу земельних ділянок, загальна площя яких майже 325 тис. га, було укладено станом на 1 червня 2023 року з моменту відкриття ринку землі. Про це йдеться у звіті щодо ситуації на ринку земель в Україні від експертів KSE Агроцентру за підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку.

За даними експертів, середньозважена ціна на сільськогосподарські землі у 2023 році становила 35,4 тис. грн/га. Це на 13,5% більше, ніж у 2022 році та майже на 22% більше, ніж у 2021 році. Найдорожчою з початку 2023 року була земля в Київській та Львівській областях. 

«Угоди з купівлі-продажу на сільгоспземлі укладаються переважно на так звані «товарні землі» (із цільовим призначенням «Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва») та землі ОСГ («Для ведення особистого селянського господарства»), що демонструє інтерес покупців до сільгоспземель передусім з метою ведення аграрного виробництва», — зазначають експерти.

«Земельний ринок в Україні, попри воєнний стан, залишається ліквідним і привабливим для інвесторів. Найвищі показники ліквідності спостерігаються переважно у центральних областях України, де частка сільгоспземель в обігу перевищує 1%», — додають у KSE.

Водночас проведений аналіз вказує на дві системні проблеми: низький рівень реєстрації цін у Державному реєстрі речових прав та заниження ціни на землю під час проведення транзакцій. 

Читайте також: Ціни знижуються: в Україні подешевшала суниця

Нагадаємо, почав діяти закон 3065-IX, який змінює правила щодо реєстрації прав на землю – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання вчинення нотаріальних та реєстраційних дій при набутті прав на земельні ділянки». Цей документ, крім іншого, розширює перелік осіб, яким заборонено купувати земельні ділянки сільгосппризначення – тепер заборона поширюється на учасників (акціонерів) або бенефіціарів юридичних осіб, до яких застосовані санкції.