UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рекордно низька кількість українців заявила, що може дозволити собі відпустку цьогоріч

38 відсотків опитаних українців не збираються у відпустку з простої причини - бо не мають роботи. А ще частину українців роботодавці під час війни мають право відпуски позбавити.

У 2022 році планує відпустку рекордно низька кількість українців. Про це повідомляє "Сегодня" з посиланням на опитування у соцмережах.

Згідно з опитуванням, гарячі події в країні впливають і на можливість планувати відпочинок, і на бажання відпочивати. Водночас опитування проводив один з кадрових порталів України, що може означати дещо специфічний контингент, який давав відповіді на запитання.

Читайте також: В Україні зростає кількість людей у вимушених відпустках: який бізнес виявився найбільш "стресостійкий" в умовах війни

Так, відпустку цього літа планує рекордно низька кількість українських працівників – лише 11% опитаних. З них лише 1% має намір поїхати на відпочинок за кордон.

Серед тих, хто хоче за кордон, обирають переважно Туреччину і Єгипет. Але більшість тих, хто хоче на відпочинок, надають перевагу внутрішньому туризму. Зазвичай люди хочуть поїхати в українські гори чи інші регіони країни.

А от решта взагалі не планують чи не можуть відпочивати. Опитування показало такі результати:

Читайте також: В Японії трудоголіків відправлятимуть в примусову відпустку

Водночас під час дії воєнного стану роботодавець має право відмовити у відпустці. Таке може статися у випадку, коли людина задіяна у роботах на об'єктах критичної інфраструктури. Водночас це правило не стосується відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами і відпустки для догляду за дитиною.

У Законі України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 № 2136-ІХ ідеться, що на час воєнного стану щорічна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарних дні. Якщо умовами трудового договору була передбачена більша кількість днів відпустки, то дія цих положень під час воєнного стану може бути припинена.

Відпустку без обмеження у часі можуть надавати без збереження зарплати на прохання працівника. Але роботодавець не має права просити людину йти у таку відпустку.

Читайте також: Військовий стан: Мінекономіки попередило, що роботодавець не може відправляти у відпустку без збереження зарплати

А якщо через воєнні дії підприємство не може функціонувати, то роботодавець повинен оформлювати простій. І в такому випадку якщо він змусить працівників іти у відпустку без збереження заробітної плати, це вважатиметься порушенням трудових прав працівників.

Нагадаємо, "синдром відсутності відпустки" - саме так називається нова недуга, що, попри свою безневинну назву, може бути дуже небезпечною. Серед її наслідків — серцеві напади, інсульти, рак та інші серйозні проблеми зі здоров’ям. Мало того, тривалість життя людей, які страждають від цього синдрому, коротша, ніж навіть у хронічних алкоголіків.