UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ракетні обстріли української енергосистеми мають менший вплив ніж того хотіла б Росія – Politico

Наслідки російського терору вдається долати завдяки винахідливості та імпровізації властивій українцям.

Не маючи успіху на полі бою, Російська Федерація усіма доступними їй засобами намагається змусити Україну сісти за стіл переговорів. Ракетні обстріли критичної інфраструктури, зокрема української енергетичної системи є одним з них. У період з 11 до 17 листопада РФ завдала по Україні 148 ракетних ударів. Через це, за словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, близько 50% енергосистеми країни виведено з ладу. Та попри сподівання Владіміра Путіна, російський ракетний терор має значно менший вплив ніж йому того б хотілося, зазначає видання Politico.

«Ми дуже добре підготовлені та нестандартно думаємо про координацію дій після ракетного обстрілу», – заявив в інтерв'ю  Politico голова НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Ще напередодні війни країна накопичувала резервні запчастини, перемикачі, кабелі та необхідне обладнання. За словами Кудрицького в Україні був один з найбільших запасів у світі. Це дозволяло попервах доволі швидко лагодити пошкодження. Проте запасні матеріали поступово закінчуються. І якщо до російських ракетних ударів по критичній інфраструктурі держава могла бути експортером енергетики в Європу, то наразі цілко імовірно, що країна потребуватиме імпорту. 

Читайте також: Знищуючи нашу енергоінфраструктуру, РФ б'є по розподілу. Але створюючи свій план, агресор прорахувався

Неабияку роль у відносно швидкому подоланні наслідків обстрілів є й властива українцям винахідливість та здатність до імпровізації. 

«Українці позбулися виснажливого радянського менталітету, який каже, що коли виникає проблема, все неможливо. Ми виявили, що запрограмовані бути винахідливими, імпровізувати, знаходити рішення, використовувати те, що є і що під рукою», – відзначив в інтерв'ю міський голова Львова Андрій Садовий.

Читайте також: У разі блекауту на відновлення енергосистеми України може знадобитися до десяти днів – експерт

Здатність бути креативним, навіть у таких надскладних умовах, підтверджують і іноземні фахівці, які прибули в Україну на допомогу. 

Британський інженер-водотехнік 75-річний Террі Тейлор, який вирішив відтермінувати відпочинок на пенсії, щоб перенести свій багаторічний досвід роботи в Азії та Африці до України, відзначає цю українську особливість. Тейлор, займаючись проєктом данської благодійної організації в Миколаєві, зазначає: «Тут приголомшлива єдність мети та пристрасті. Це справді чудово. Люди просто із цим справляються: приберіть сміття і відремонтуйте якнайкраще».

Читайте також: Росія намагається зламати моральний дух українців, тому нищить енергосистему — британська розвідка

Не позичати винахідливості українським інженерам та енергетикам, які після ракетних обстрілів у відносно короткі терміни перепрограмовують лінії на резервні схеми живлення. Це дозволяє компенсувати втрату станції, що передає електроенергію, або, що ще гірше, пошкодження генеруючої станції.

«Таким чином ми можемо ввімкнути світло для 80-90 відсотків українців протягом доби після нападу – хоча ви повинні розуміти, що це не точно, тому що це залежить від характеру пошкоджень. Після відновлення базового постачання потрібно ще кілька днів, щоби повністю стабілізувати систему» – наголошує Володимир Кудрицький.

Читайте також: Нідерланди додатково нададуть Україні 110 млн євро для відновлення енергосистеми

Проте імовірність більш тривалого вимкнення електроенергії є більш ніж реальною, відзначає і голова НЕК «Укренерго» і міський голова Львова. На цей випадок в країні триває інтенсивна робота із закупки генераторів, запуску котелень та підготовки пунктів обігріву для населення.

Саме тому, крім запчастин, Україна потребує якомога швидше більше систем ППО, які б могли запобігти руйнуванню енергетичної системи. Завдяки допомозі західних партнерів, із більше ніж 90 запущених Росією ракет вдалося збити 70 з них, і цей показник може бути ще кращим.

Нагадаємо, раніше ZN.UA писав про імовірні сценарії, до яких українцям слід бути готовими у статті «Треба бути готовими до різних сценаріїв, включно з повним блекаутом».